Papa Franja: Proglašen je Treći svetski rat

Papa Franja: Proglašen je Treći svetski rat

Papa Franja je sugerisao da je Treći svetski rat već u toku, o čemu svedoče „prepleteni elementi“ na delu u rusko-ukrajinskoj krizi i drugim sukobima širom sveta.

„Pre nekoliko godina palo mi je na pamet da kažem da doživljavamo treći svetski rat koji se vodi delimično“, rekao je poglavar Katoličke crkve u intervjuu jezuitskim medijima od 19. maja koji je objavljen u utorak. „Danas je za mene proglašen Treći svetski rat.

Franjo je primetio da, iako borbe u Ukrajini „više bodu našu osetljivost“, ratovi su takođe u toku na mestima kao što su severna Nigerija i Mjanmar, „i da nikoga nije briga“. Dodao je: „Svet je u ratu. Ovo je nešto što bi trebalo da nas ostavi za razmišljanje.”

Priznajući kritike zbog njegovog neuspeha da osudi ruskog predsednika Vladimira Putina i njegove prethodne komentare koji sugerišu da je širenje NATO-a na pragu Rusije možda izazvalo krizu, pontifik je negirao da je „pro-Putinov”. Rekao je da bi takva tvrdnja bila „pojednostavljena i pogrešna“.

„Jednostavno sam protiv pretvaranja složene situacije u razliku između dobrih i loših momaka, ne uzimajući u obzir korene i sopstvene interese, koji su veoma složeni“, rekao je on. „Dok smo svedoci žestine i okrutnosti ruskih trupa, ne treba zaboraviti probleme i nastojati da ih rešimo.

Upitan kako jezuitski urednici treba da izveštavaju o istočnoevropskom sukobu na način koji doprinosi mirnoj budućnosti, Franjo je odgovorio: „Moramo da se udaljimo od zajedničkog načina razmišljanja Crvenkape. Crvenkapa je bila dobra, a vuk loš momak. Ovde, apstraktno, nema metafizičkih dobrih i loših momaka. Pojavljuje se nešto globalno, sa elementima koji su usko isprepleteni jedni sa drugima.”

Takođe je upozorio da se ne treba fokusirati samo na „brutalnost i žestinu“ sukoba. „Opasnost je u tome što vidimo samo ovo, što je monstruozno, i propuštamo celu dramu koja se odvija iza ovog rata, koji je možda na neki način ili izazvan ili nije sprečen. Takođe primećujem interesovanje za testiranje i prodaju oružja. To je veoma tužno, ali na kraju krajeva, to je ono što je u pitanju.”

Franjo je pohvalio herojstvo ukrajinskog naroda u odbrani svoje zemlje, ali je ukazao na spoljne interese koji ih dovode u opasnost. „Ono što nam je pred očima je situacija svetskog rata, globalnih interesa, prodaje oružja i geopolitičkog prisvajanja, što muče herojski narod“, rekao je on.

Papa je ponovio svoju zabrinutost, prvi put objavljenu u intervjuu prošlog meseca, da je NATO možda podstakao vojnu ofanzivu Moskve na Kijev. On se prisetio razgovora sa šefom države, koga je identifikovao samo kao „mudrog čoveka“, nekoliko meseci pre početka borbi. „Rekao mi je da je veoma zabrinut zbog načina na koji NATO deluje. Pitao sam ga zašto, a on je rekao: „Laju na kapije Rusije, a ne razumeju da su Rusi imperijalni i neće dozvoliti da im priđe nijedna strana sila.“

Franjo je takođe upozorio da nakon što su ukrajinski saveznici „otvorili svoja srca“ ženama i deci koji su bežali iz zemlje u ranim danima sukoba, podrška njenim izbeglicama već „ohlađuje“. Dodao je: „Ko će se brinuti o ovim ženama? Moramo da gledamo dalje od konkretne akcije u ovom trenutku i da vidimo kako ćemo ih podržati da ne upadnu u trgovinu ljudima ili da budu iskorišćeni, jer lešinari već kruže.