SAD će poslati teške navođene rakete u Ukrajinu

SAD će poslati teške navođene rakete u Ukrajinu

SAD šalju Ukrajini teške vođene rakete dometa 70 km za upotrebu sa višecevnim raketnim bacačima HIMARS, otkrio je u utorak podsekretar odbrane za politiku Kolin Kal. Bela kuća je ranije saopštila da će lanseri HIMARS biti opremljeni „municijom na bojnom polju“, za koju se široko shvata da su nevođene rakete manjeg dometa.

Visokomobilni artiljerijski raketni sistem dolazi sa GMLRS vođenim raketama, rekao je Kal u utorak, govoreći na konferenciji koju je organizovao Centar za novu američku bezbednost (CNAS), istraživački centar povezan sa demokratama za koji je ranije radio.

„Ponekad kada vidite slike ispaljivanja MLRS-a, to je kao salve više raketa koje ispaljuju u isto vreme. Ovo zaista nije način na koji ovaj sistem treba da funkcioniše“, rekao je Kal.

„GMLRS je precizna vođena municija, i to velika – municija od 500 funti“, dodao je on. „Zamislite GMLRS više kao efekat vazdušnog udara, a ne da ispaljujete čitave salve. Dakle, drugim rečima, možete učiniti mnogo sa malo, ili vam ne treba mnogo da biste imali značajan efekat.“

Kada je Bela kuća prvi put objavila da šalje HIMARS lansere u Ukrajinu 1. juna, rekla je da će oni biti naoružani „municijom na bojnom polju“, što se široko smatralo baražnim raketama dometa između 32 km i 60 km, s obzirom da je HIMARS takođe sposoban da lansira balističke projektile dometa do 300 km.

„Domet ne zavisi od samog sistema, već od raketa koje se koriste“, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin u TV intervjuu ranije ovog meseca, dodajući da će Rusija „izvući odgovarajuće zaključke ako SAD pošalju rakete dugog dometa“. i upotrebimo naše oružje, kojeg imamo dovoljno, da bismo gađali one objekte koje još nismo pogodili.”

Iako su SAD prvobitno obećale četiri lansera i rekle da su „predpozicionirane” u Evropi, oni tek treba da stignu do Ukrajine, prema Pentagonu. Prva grupa ukrajinskih artiljerista trenutno završava obuku na lanserima, rekao je Kal.

HIMARS lanser je opremljen sa jednom kapsulom koja može da nosi šest GMLRS raketa, prema njihovom proizvođaču, Lockheed Martin. Lanser M270, koji je Ujedinjeno Kraljevstvo obećalo Ukrajini, nosi dve kapsule za duplo veći nosivost. Kal nije rekao koliko raketa šalje SAD.

Prema podacima ruskog Ministarstva odbrane, od početka sukoba Ukrajina je izgubila preko 500 višecevnih raketnih sistema i više od 1.900 artiljerije. Kijev je molio svoje saveznike na Zapadu da obezbede više oružja i municije.

„Pružićemo Ukrajincima ono što im je potrebno da procesuiraju mete unutar ukrajinske teritorije za kojima žele da krenu“, rekao je Kal na kraju svojih komentara o HIMARS-ima.

U ponedeljak su vlasti u Donjeckoj Narodnoj Republici prijavile najjače ukrajinsko granatiranje od 2015. godine, sa „neselektivnim“ udarima na grad Donjeck koji su doveli do pet smrtnih slučajeva i skoro 40 ranjenih civila. Među pristiglim granatama bila je i municija kalibra 155 mm koju su koristile haubice koje su Ukrajini dostavile SAD i drugi saveznici iz NATO-a, saopštile su vlasti u republici Donbas, tražeći dodatnu vojnu pomoć od Rusije.

Moskva je osudila granatiranje civila Donbasa kao „apsolutno varvarsko“. Portparol generalnog sekretara UN nazvao je granatiranje porodilišta u Donjecku „očiglednim kršenjem međunarodnog humanitarnog prava“.