Južna Koreja želi da popravi odnose sa Japanom, barem kada je u pitanju saradnja u bezbednosnim pitanjima, pošto Seul traži pomoć u rešavanju eskalirajućih raketnih i nuklearnih pretnji iz Severne Koreje.
„Iako je nekoliko bilateralnih pitanja ostalo nerešeno između Južne Koreje i Japana, nameravamo da obe strane udruže svoju mudrost kako bi postigle razumna rešenja na način koji odražava zajedničke interese dve zemlje“, rekao je južnokorejski ministar odbrane Li Jong-sup. rekao je u nedelju na bezbednosnom forumu u Singapuru.
Cilj administracije novoizabranog predsednika Ioon Suk-ieola za „ozbiljan dijalog“ sa Tokijem će uključivati ne samo normalizaciju bezbednosnih odnosa između zemalja, već i jačanje trilateralne saradnje sa SAD u suprotstavljanju pretnjama Severne Koreje, rekao je Li. Istovremeno, dodao je, Jun ima za cilj da „drastično ojača sposobnosti odgovora južnokorejske vojske“ da se nosi sa Pjongjangom sa pozicije snage.
Li i njegovi japanski i američki kolege sastali su se u subotu na forumu pod nazivom Šangri-La dijalog, dogovorivši se da ojačaju saradnju u oblasti odbrane između tri zemlje. Razgovori su označili prvi lični sastanak između južnokorejskih i japanskih šefova odbrane od novembra 2019.
Seul je raskinuo sporazum o razmeni obaveštajnih podataka sa Japanom u avgustu 2019. usred trgovinskog spora između zemalja. Prema paktu, Južna Koreja i Japan su delili informacije o severnokorejskim raketnim i nuklearnim programima.
Odnosi Južne Koreje sa Tokijem pogoršali su se 2018. godine, nakon što je sud u Seulu naredio japanskim kompanijama da plate kompenzaciju za korišćenje prinudnih radnika tokom japanske okupacije Korejskog poluostrva 1910-1945. Japan je odgovorio postavljanjem novih ograničenja na izvoz ključnih visokotehnoloških materijala u Južnu Koreju. Dve zemlje već dugo imaju zategnute veze, uglavnom zbog svađa koje proizilaze iz japanske kolonizacije poluostrva i upotrebe korejskih seksualnih robova za svoje trupe tokom Drugog svetskog rata.
Ali s obzirom da Jun želi da denuklearizuje poluostrvo i da Severna Koreja ubrzava svoje raketne testove, Južna Koreja je spremna da ostavi te tenzije po strani. Severna Koreja je ove godine izvršila najmanje 18 raketnih testova i obećala je da će pojačati svoj nuklearni arsenal zbog zajedničkih vojnih vežbi SAD i Južne Koreje koje smatra probama za invaziju.
Severna Koreja bi mogla da izvede svoju prvu probu nuklearne bombe od 2017. godine „u narednim danima“, rekao je novinarima prošle nedelje portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs. Vašington je obećao „brz i silovit odgovor“ ako do takvog testa dođe.
Dve Koreje ostaju tehnički u ratu, skoro sedam decenija nakon što je njihov razorni sukob okončan 1953. godine, jer su zemlje potpisale samo primirje, a ne mirovni sporazum. Korejski rat ostavio je mrtvih skoro 5 miliona ljudi.