Bivši general marinaca Džon Alen podneo je ostavku na mesto predsednika i izvršnog direktora istraživačkog centra Brukings institut od nedelje, navodi se u pismu o ostavci koje je na Tviteru objavio novinar Politika. Njegov odlazak dolazi usred tekuće istrage FBI-a o njegovoj navodnoj umešanosti u ilegalnu kampanju lobiranja u ime Katara.
Alen je u svom pismu napisao da je „teška srca napustio instituciju“, ali da je njegov odlazak „najbolji za sve zainteresovane u ovom trenutku“.
Brukings je potvrdio Alenov odlazak u objavi na sopstvenoj veb stranici u nedelju, navodeći da će Ted Gejer biti vršilac dužnosti predsednika do kraja leta i da će informacije o potrazi za zamenom biti „predstojeće“.
U drugom pismu, koje su napisali kopredsedavajući Odbora poverenika istraživačkog centra, zahvalio se Allenu na „njegovom doprinosu Brookingsu, uključujući njegovo vođstvo u uspešnom vođenju institucije tokom pandemije, kao i na njegovom dugogodišnjem služenju i žrtvovanju za naše zemlja.”
Alen je bio predsednik istraživačkog centra od 2017. godine i stavljen je na odsustvo prošle nedelje nakon što je FBI zaplenio njegove elektronske podatke i priroda optužbi protiv njega je postala javna u podnesku federalnog suda koji je navodno podnet „greškom“, navodi AP. . Zahtjev, zahtjev za federalni nalog za pretres, uklonjen je iz javnosti nakon što je agencija za štampu zatražila komentar od saveznih vlasti.
Bivši general, koji je predvodio američke i NATO snage u Avganistanu tokom Obamine administracije, navodno je dao „lažnu verziju događaja“ kada su ga federalni agenti intervjuisali o njegovom lobiranju za Katar 2020. godine, nije uspeo da pošalje mejlove kao odgovor na veliku porotu. sudski poziv, a možda je „namerno“ prekršio Zakon o registraciji stranih agenata, prema zahtevu za nalog.
Sudski podnesak navodno opisuje kako je Alen pomogao Kataru da utiče na američku politiku 2017. godine tokom diplomatske krize između naftom bogate nacije i njenih jednako bogatih suseda, posebno lobiranjem tadašnjeg savetnika za nacionalnu bezbednost HR McMastera da gurne Trampovu administraciju u povoljniju poziciju. prema Dohi. Međutim, prema FBI-ju, on je propustio da otkrije da je „istovremeno vodio višemilionske poslove sa vladom Katara“.
On je ranije negirao da je uopšte radio kao katarski agent, insistirajući da su njegove akcije u ime Dohe 2017. bile usmerene na sprečavanje rata u Persijskom zalivu, što bi bilo pogubno za mnoga američka sredstva u regionu.
Alenov slučaj je povezan sa slučajem bivšeg američkog ambasadora u UAE i Pakistanu Ričarda Olsona, koji je ranije ovog meseca priznao krivicu po federalnim optužbama koje su takođe povezane sa lobiranjem za Katar i zahtevao da zna zašto Alen takođe nije optužen, tvrdeći da je blisko sarađivao sa bivšim marincem za Dohu. Imaad Zuberi, pakistansko-američki biznismen, osuđen je u februaru na 12 godina zatvora zbog sopstvenog učešća u navodnoj šemi.
Sam Brukings je imao koristi od finansijske velikodušnosti katarske vlade, iako je istraživački centar tvrdio da je prestao da prima sredstva od kraljevstva 2019. i zatvorio svoj centar Brukings u Dohi 2021.