Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni u telefonskom razgovoru sa predsedavajućim Združenog generalštabova generalom Markom Milijem ga je obavestio o trenutnoj situaciji na frontu i potrebi da Ukrajina dobije što pre više novih artiljerijskih oruđa.
„Naglasio sam da je neprijatelj koncentrisao glavne napore na severu Luganske oblasti. Oni masovno koriste artiljeriju i, nažalost, imaju desetostruku vatrenu prednost. Uprkos svemu, mi nastavljamo da držimo svoje položaje. Svaki metar ukrajinske zemlje je tamo. prolivena krvlju, ne samo našom, već i okupatorskom. Situacija je komplikovana, posebno u gradu Sjeverodonjecku. Tu je bilo raspoređeno do sedam bataljonskih taktičkih grupa od strane neprijatelja. Uprkos jakoj vatri, uspeli smo. da zaustavi neprijatelja“, napisao je Zalužni na Telegramu.
On je napomenuo da su ruske invazione snage, pošto nisu uspele da napreduju u pravcu Luganska, nastavile sa granatiranjem stambenih naselja u Harkovu, što zahteva od ukrajinskih Oružanih snaga da preduzmu adekvatnu akciju.
Takođe, ruske oružane snage nastavljaju da pucaju iz artiljerije i minobacača na ukrajinske odbrambene snage u oblasti Černigov i Sum. Oružane snage Ukrajine uzvraćaju vatru. U nekim oblastima ukrajinski branioci su pokrenuli kontraofanzive, rekao je Zalužni.
Prema njegovim rečima, linija fronta se trenutno proteže na 2.450 kilometara, a aktivna neprijateljstva se odvijaju duž linije fronta od 1.105 kilometara.
„Ponovio sam svoju molbu generalu Mileiju – da nam pomogne da dobijemo više artiljerijskih sistema kalibra 155 mm u najkraćem mogućem roku. Sa kolegom sam podelio i strateške ciljeve Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine. Razumevanje strategije naše oružana borba i operacije će pomoći da se obezbedi transparentnost odnosa sa partnerima, jasni i razumljivi kvantitativni i vremenski okviri međunarodne tehničke pomoći koju tražimo“, dodao je Zalužni.
Prema njegovim rečima, on je sa Milijem razgovarao i o transferu i upotrebi naoružanja koje su SAD već obezbedile, povlačeći analogije sa sistemom lend-liza iz Drugog svetskog rata i razgovarajući o scenarijima za dalji razvoj događaja.