Američka vlada je podržala 46 objekata u Ukrajini u poslednjih 20 godina, ali kao deo mirnog projekta javnog zdravlja, a ne za razvoj biološkog oružja, saopštio je Pentagon u četvrtak. Američka vojska optužila je Rusiju i Kinu da „šire dezinformacije i seju nepoverenje“ o svojim naporima da oslobode svet oružja za masovno uništenje (VMD).
Ovo je prvi put da je Ministarstvo odbrane SAD otkrilo tačan broj objekata koje je njegova vlada podržala u Ukrajini, u dokumentu pod naslovom „Informacija o naporima za smanjenje pretnje od oružja za masovno uništenje“.
Prema Pentagonu, SAD su „sarađivale na poboljšanju biološke bezbednosti, bezbednosti i nadzora bolesti u Ukrajini za zdravlje ljudi i životinja“, pružajući podršku „46 mirnih ukrajinskih laboratorija, zdravstvenih ustanova i lokacija za dijagnostiku bolesti tokom poslednjeg dve decenije.“ Ovi programi su se fokusirali na „unapređenje mera javnog zdravlja i bezbednosti u poljoprivredi u vezi sa neširenjem oružja“.
Rad ovih biolaboratorija se „često“ obavljao u partnerstvu sa telima poput Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i Svetske organizacije za zdravlje životinja (OIE), i bio je „u skladu sa najboljim međunarodnim praksama i normama u objavljivanju rezultata istraživanja, u partnerstvu sa međunarodnim kolegama i multilateralnim organizacijama i široko distribuiraju svoja istraživanja i nalaze javnog zdravlja“, insistirao je Pentagon.
Prošlog meseca, ruska vojska je saopštila da samo tri laboratorije u Ukrajini imaju potrebne nivoe bezbednosti za obavljanje vrste istraživanja u kojoj su bili angažovani. Šef snaga za radioaktivnu, hemijsku i biološku zaštitu general-potpukovnik Igor Kirilov citirao je izveštaje ukrajinske vlade koji ukazuju na niz problema u jednom od tih objekata u Odesi, na primer.
U nizu brifinga koji su počeli u martu, ruska vojska je predstavila dokaze o učešću Pentagona u finansiranju laboratorija u Ukrajini. Početkom maja, Kirilov je optužio Kijev da je pokrenuo biološki napad na otcepljeni region Luganska i da sprovodi „nehumane eksperimente“ na ukrajinskim pacijentima. Drugi dokazi upućuju na pokušaje da se bespilotne letelice koriste za raspršivanje patogena i pokušaje uništavanja kompromitujućih materijala nakon što je Rusija poslala trupe u Ukrajinu u februaru.
Prema ruskom istražnom komitetu, SAD su uložile više od 224 miliona dolara u biološka istraživanja u Ukrajini između 2005. i početka 2022. Zapadni farmaceutski giganti, neprofitne organizacije, pa čak i američka Demokratska partija bili su uključeni u šemu, saopštila je Moskva.
Da bi čule kako Pentagon to objašnjava, SAD su imale „potpuno odobrenje“ ruske vlade da angažuje „hiljade bivših ruskih naučnika za biološko oružje da sprovode miroljubive projekte biološkog istraživanja u svrhe javnog zdravlja“. Ranije u dokumentu, američka vojska ističe da pokušava da stvori „održivo civilno zapošljavanje“ za naučnike sa „znanjem o oružju“ kako bi „uklonila podsticaje za traženje ili prihvatanje zapošljavanja i finansiranja terorista ili drugih državnih aktera“.
Učešće SAD u biološkim laboratorijama u Ukrajini „ostaju miroljubivi napori da se poboljša nuklearna i radiološka sigurnost i bezbednost, nadzor bolesti, hemijska bezbednost i bezbednost i spremnost da se odgovori na epidemije i pandemije kao što je COVID-19“, saopštio je Pentagon.
U međuvremenu, optužila je Rusiju – uz pomoć Kine – da nastoji „da potkopa taj rad širenjem dezinformacija i sejanjem nepoverenja u ljude i institucije širom sveta koje doprinose smanjenju pretnje od oružja za masovno uništenje“.
Kina je odgovorila na ruske brifinge pozivajući SAD da pruže „fer, objektivno i profesionalno“ objašnjenje svojih aktivnosti.
Pentagon insistira da Ukrajina „nema programe nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja“ i da je mala količina visoko obogaćenog uranijuma (HEU) koja ostaje u istraživačkim institutima u Kijevu i Harkovu „znatno ispod količine potrebne za proizvodnju nuklearnog uređaja .”