SAD doživljavaju ozbiljan deficit tampona, a izuzetno uspešna reklamna kampanja se navodi kao jedan od faktora koji doprinose nestašici, otkrio je časopis TIME ranije ove nedelje.
2020. godine, popularna komičarka i glumica Ejmi Šumer angažovana je od strane Procter & Gamble-a kao „lice Tampak-a” – najpopularnijeg brenda tampona u SAD. U reklamnoj kampanji, Šumer je igrao ulogu pomoćnog dobavljača tampona koji se pojavio u toaletima i „spasao“ žene od nevolja snabdevajući ih Tampakom.
Od tada je „rast maloprodaje eksplodirao“, rekla je za TIME portparolka kompanije Cheri McMaster. Potražnja za Tampakom je porasla za 7,7% u poslednje dve godine, što je navelo proizvođača da vodi svoju fabriku u Auburnu, Maine, 24/7.
Međutim, kako je pokazalo istraživanje koje je sprovela Alana Semuels iz TIME-a, uspešna reklamna kampanja nije jedini uzrok nestašice tampona što su dobro dokumentovali korisnici društvenih medija: Tviter, Reddit i drugi društveni mediji preplavljeni su fotografijama praznih polica na kojima su neki od najpotrebnijih higijenskih proizvoda trebalo je da budu.
„Ovo nije tako loše kao nestašica toalet papira u proleće 2020., ali nije sjajno“, napisala je na Tviteru Dana Marlou, osnivač dobrotvorne organizacije I Support the Girls koja beskućnicima obezbeđuje grudnjake i pomoć pri menstrualnoj higijeni.
Nestašica je prvi put postala jasna tokom pandemije Covida kada su ljudi pravili zalihe osnovnih stvari. Kasnije se, prema TIME-u, još jedan problem pogoršao: nedostatak sirovina. Kako je potražnja za maskama za lice i drugim medicinskim potrepštinama rasla, potražnja za sirovim pamukom i rajonom je takođe bila u porastu. Kao rezultat toga, proizvođači tampona se bore u nabavci ovih materijala. Činjenica da je cena pamuka brzo rasla (u aprilu je bila viša za 71 odsto u odnosu na prethodnu godinu), dodatno je pogoršala problem.
Sve veći troškovi transporta poskupeli su isporuku proizvoda u SAD. Izvršni direktor startapa The Organic Project, Thime Sullivan, rekao je za TIME da su troškovi dopremanja tampona u SAD porasli za 300% u odnosu na prošlu godinu.
Pored svih navedenih problema, proizvođači se bore i sa nedostatkom kadrova usred sve veće potražnje za njihovim proizvodima. Pošto se tamponi smatraju medicinskim uređajima, oni podležu strogim propisima o kontroli i stoga „kompanije ne mogu nikoga da stave na montažnu traku, pa je proizvodnja kasnila u potražnji“, objasnio je autor istraživanja.
„Povećana potražnja, nedostatak osoblja, nedostatak sirovina – nijedan od ovih faktora nije jedinstven za tampone. Ipak, ono što čini nedostatak tampona tako upornim i problematičnim jeste to što za razliku od većine drugih artikala kojima je lanac snabdevanja otežan pristup, tamponi nisu nešto što žene mogu da prestanu da kupuju dok se zalihe ne vrate“, objašnjava TIME.
Tamponi nisu jedini deficitarni proizvod u SAD. Prošlog meseca, njujorške vlasti su bile prinuđene da proglase vanredno stanje zbog nedostatka formule za bebe. Deficit vitalno važnog proizvoda izazvan je februarskim zatvaranjem fabrike u Mičigenu kojom upravlja Abbott Laboratories, zbog zabrinutosti za kontaminaciju. Objekat, koji čini oko 40% formule na američkom tržištu, povukao je neke od svojih proizvoda i zatvorio proizvodni pogon nakon što su četiri bebe koje su hranjene adaptiranim mlekom napravljenim u objektu dobile retku bakterijsku infekciju. Dvojica od njih su kasnije umrla.