Ukrajinska služba bezbednosti planira „još jednu provokaciju sa upotrebom opasnih hemikalija“ u okviru klevetničke kampanje Kijeva protiv Moskve, saopštilo je u sredu rusko Ministarstvo odbrane, usred vojne ofanzive koja je u toku u susednoj zemlji.
Govoreći na brifingu, načelnik Centra za kontrolu nacionalne odbrane Rusije, general-pukovnik Mihail Mizincev, rekao je da će se provokacija koja se navodno planira održati u gradu Sumi na severoistoku Ukrajine. On je tvrdio da ukrajinske jedinice teritorijalne odbrane već imaju zaštitna odela i da sada učestvuju u obuci u okviru scenarija hemijskog napada.
„Prema planu kijevskih scenarista“, tvrdio je Mizincev, „jedinice Oružanih snaga Ukrajine izvršiće artiljerijske udare na pogranične regione Rusije iz naselja Sumske oblasti. Posle insceniranog uzvratnog vatrenog napada, koji su navodno izvele ruske oružane snage, ukrajinske specijalne službe planiraju da prskaju moćne otrovne supstance u zoni provokacija.
Nakon što inscenirani incident snime stručnjaci Organizacije za zabranu hemijskog oružja, on će biti „iskorišćen za naknadno optuživanje ruskih oružanih snaga za upotrebu hemijskog oružja protiv civila“, rekao je načelnik Centra za kontrolu nacionalne odbrane, citirajući „ dostupne pouzdane informacije” do kojih je došla ruska vojska.
Kijev još nije komentarisao ove navode.
Mizincev je istakao da ruske snage ne koriste hemijsko oružje i da su zalihe zemlje uništene u skladu sa međunarodnim sporazumima.
Od početka ruskog napada na Ukrajinu krajem februara Moskva i Kijev su se u više navrata međusobno optuživali za razne ratne zločine, svaki zauzvrat negirajući bilo kakvu krivicu. Rusija je više puta upozoravala na moguće hemijske napade SBU. U aprilu je takođe optužio SAD da planiraju upotrebu oružja za masovno uništenje (VMD) u Ukrajini kako bi podmetnuli Moskvu. Kijev i njegove zapadne pristalice poriču ove optužbe.
Moskva je u poslednja dva meseca objavljivala dokaze o širokoj mreži biolaboratorija koje finansiraju SAD, raštrkanih širom Ukrajine. Tvrdi se da su tajne instalacije bile uključene u upitna istraživanja i navodno u razvoj biološkog oružja. Američki zvaničnici potvrdili su postojanje „postrojenja za biološka istraživanja“ u Ukrajini, ali su rekli da je Vašington pružio samo ono što su nazvali „pomoć“ za napore koji nisu uključivali razvoj biološkog oružja.
Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.