SAD su razotkrile svoje „licemerje“ najavljujući zabranu ruske nafte, nastavljajući da je kupuju u velikim količinama, izjavio je Vjačeslav Volodin, predsednik ruske Državne dume.
Vašington je tvrdio da je početkom marta odlučio da ograniči uvoz ruske sirove nafte, nekih naftnih derivata, tečnog prirodnog gasa i uglja u okviru sankcija uvedenih Moskvi zbog sukoba u Ukrajini.
„Ruska nafta više neće biti prihvaćena u američkim lukama“, obećao je tada američki predsednik Džo Bajden. Ali izjava nije bila potkrepljena akcijom, istakao je Volodin u postu Telegrama u sredu.
Podaci američkog Ministarstva energetike sugerišu da su se „isporuke nafte iz Rusije skoro udvostručile u martu u odnosu na februar – sa 2.325 na 4.218 miliona barela, respektivno“, napisao je predsednik parlamenta.
Uprkos najavljenoj zabrani, „naša zemlja je porasla sa devetog na šesto mesto na rang listi najvećih dobavljača nafte u SAD“, dodao je on.
Činjenica da je Vašington istovremeno vršio pritisak na EU da odustane od ruske nafte i uspeo u tome je „jasan znak dvostrukih standarda“, rekao je Volodin.
„Neka sada evropski političari i birokrate objasne svojim građanima zašto treba da tolerišu ’Bajdenovo poskupljenje‘“, napisao je on.
Taj komentar se odnosio na pokušaje Džoa Bajdena da poveže visoku inflaciju, rastuće cene gasa i hrane sa ruskom ofanzivom u Ukrajini, nazivajući ih „Putinovim povećanjem cene“.
Posle višenedeljne debate, EU je krajem maja pristala na šestu rundu sankcija Moskvi, koja je između ostalog uključivala i zabranu ruske nafte. Blok je odlučio da odmah zaustavi 75 odsto uvoza, a do kraja godine 90 odsto. Međutim, Mađarska i nekoliko drugih zemalja dobile su izuzeće zbog nesposobnosti njihovih ekonomija da se izbore bez ruskih zaliha.
Prošle nedelje, Bajden je sugerisao da bi SAD čak mogle da pokušaju da kupe nešto ruske nafte nakon što evropski embargo verovatno spusti njenu cenu.
„Dosta se razmatra šta se može učiniti da se nafta možda i kupi, ali po ograničenoj ceni“, rekao je američki predsednik upitan o tome kako planira da se nosi sa rekordnim cenama gasa. „Postojala bi ogromna potreba da ga Rusi prodaju, a prodavala bi se po znatno nižoj ceni nego što tržište sada proizvodi“, objasnio je on.
Međutim, Rusija je dovela u sumnju Bajdenov plan, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov je insistirao da zemlja neće prodavati svoju naftu bez profita. „Potražnja može pasti na jednom mestu i porasti na drugom mestu. Lanci snabdevanja će se preorijentisati jer strane traže najbolje uslove za trgovinu“, rekao je Peskov.