Savezne vlasti nameravaju da zaplene dve letelice za koje se veruje da su u vlasništvu Romana Abramoviča, rekavši da je ruski oligarh prekršio stroge izvozne propise SAD povezane sa invazijom Rusije na Ukrajinu, navodi se u sudskim podnescima.
Avioni — Boeing 787 Dreamliner i Gulfstream mlaznjak — se proizvode u Sjedinjenim Državama i procenjuju se na preko 400 miliona dolara.
U martu, nekoliko nedelja nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Abramovič je dao avione da odlete u Rusiju, au jednom slučaju u drugu zemlju, bez obezbeđivanja potrebnih dozvola ili odobrenja od Biroa za industriju i bezbednost, jedinice Odeljenja za Trgovina, kaže se u podnescima. Boing je prebačen u Ujedinjene Arapske Emirate, a Gulfstrim u Rusiju.
Agenti sa F.B.I. Abramoviča, koji ih poseduje preko niza fiktivnih kompanija na Britanskim Devičanskim ostrvima, na Kipru i na ostrvu Džersi, pronašao je avion pod zakletvom podnetom na saveznom sudu na Menhetnu u prilog naloga za zaplenu.
Predstavnici Abramoviča nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Ovi potezi potiču iz nove inicijative Ministarstva pravde, poznate kao Task Force KleptoCapture, koja je osnovana u martu da bi se uhvatila u koštac sa imovinom koja pripada ruskim oligarsima.
Ovo je prvi put da je radna grupa preduzela akciju protiv Abramoviča, za koga se veruje da je jedan od najbogatijih industrijalaca u Rusiji sa procenjenom neto vrednošću većom od 13 milijardi dolara. Abramoviča, bivšeg dugogodišnjeg vlasnika londonskog fudbalskog kluba Čelsi, sankcionisale su Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropska unija, ali ne i Sjedinjene Države.
Američki zvaničnici su odustali od formalnog uvođenja sankcija Abramoviču delom zato što je služio kao posrednik u pregovorima između Ukrajine i Rusije. Ali nastojanje da se zapleni imovina za koju se veruje da pripada Abramoviču ukazuje na to da su savezne vlasti spremne da pokrenu radnje protiv svakog bogatog pojedinca za koga se utvrdi da je prekršio zakone i propise SAD.
U vezi sa akcijom radne grupe, Ministarstvo trgovine je saopštilo da je podnelo administrativnu prijavu protiv Abramoviča zbog kršenja propisa o kontroli izvoza. Početkom marta, nakon invazije na Ukrajinu, Ministarstvo trgovine je učinilo gotovo nemogućim da bilo koji avion proizveden u Sjedinjenim Državama dobije dozvolu za prelazak u Rusiju.
Ogromno bogatstvo Abramoviča uključuje milijarde uložene u desetine ofšor fondova kojima upravljaju hedž fondovi u Sjedinjenim Državama. Ti računi, od kojih su mnogi na Kajmanskim ostrvima ili Džersiju, zamrznuti su zbog britanskih sankcija. Baš kao što je to uradio sa svojim avionom, Abramovič je koristio niz fiktivnih kompanija na Britanskim Devičanskim ostrvima, Kipru i Džersiju da investira u hedž fondove.
Operativna grupa za kleptocapture već je krenula da zapleni jahte u vlasništvu drugih oligarha koje su sankcionisale Sjedinjene Države. Veruje se da Abramovič poseduje najmanje pet jahti, ali nijedno od njegovih plovila nisu zaplenile Sjedinjene Države.
Zaplena imovine je samo prvi korak u dugom procesu zvanom građansko-pravno oduzimanje, koji zahteva od tužilaca da na saveznom sudu dokažu da je imovina kupljena nezakonitom imovinskom koristi stečenom krivičnim delom. Tek tada ih savezna vlada može trajno preuzeti.