Cene žitarica padaju nakon obećanja Putina

Cene žitarica padaju nakon obećanja Putina

Globalne cene žitarica pale su na nivo u aprilu nakon obećanja ruskog predsednika Vladimira Putina da će obezbediti siguran izvoz ukrajinskog žita kroz crnomorske luke koje kontroliše Rusija.

Pšenica se u petak trgovala po ceni od 10,4 dolara po bušelu (27,2 kg), podaci su iz Čikaškog odbora za trgovinu. To je bila njegova najniža cena od 7. aprila, kada je citirana na 10,2 dolara po bušelu, i pad od 10% u odnosu na najvišu cenu sredinom maja.

Cene kukuruza za stočnu hranu su takođe ove nedelje pale na 7,27 dolara po bušelu.

Cene žitarica porasle su prošlog meseca zbog straha da će ruska vojna operacija sprečiti ukrajinski izvoz žitarica da stigne do kupaca. Zapadne zemlje optužuju Rusiju da ometa izvoz, ali je Moskva više puta navela da ona nije kriva i da brodovi koji prevoze ukrajinsko žito ne mogu da napuste luke zbog mina koje su kijevske snage postavile u tom području. Putin je u petak još jednom rekao da Rusija ni na koji način nije odgovorna za zadržavanje pošiljki i obećao da će pomoći u prolasku brodova.

„Što se tiče izvoza ukrajinskog žita, mi se u to ne mešamo… Nismo mi mi minirali prolaze do luka. Ukrajina ih je minirala. Već sam mnogo puta rekao svim našim kolegama: [Ukrajina] treba da očisti mine i dozvoli da brodovi sa žitom napuste luke. Garantujemo miran prolaz bez ikakvih problema“, rekao je Putin u intervjuu za TV kanal „Rosija 24“. Takođe je napomenuo da postoji još nekoliko načina za izvoz žitarica, uključujući luke Berdjansk i Mariupolj, koje su pod kontrolom Rusije, ili preko reke Dunav, preko Mađarske, Poljske ili Belorusije.

Strahovi oko sudbine ukrajinskog žita doveli su do upozorenja o nesigurnosti hrane i gladi poslednjih nedelja, posebno u siromašnijim zemljama. Prema Koldiretiju, italijanskom udruženju koje predstavlja poljoprivredne proizvođače, ukrajinskim brodovima mora biti dozvoljeno da krenu iz luka što je pre moguće, posebno zato što će skladišta zemlje uskoro morati da prihvate novu žetvu.

„Odlazak brodova iz crnomorskih luka znači pražnjenje ukrajinskih skladišta u kojima je uskladišteno preko 20 miliona tona žita, uključujući pšenicu, ječam i kukuruz namenjenih za izvoz… Blokada [brodova] povećava rizik od nemira i gladi“, Koldireti je rekao u saopštenju objavljenom na njegovoj veb stranici u petak.

Ukrajina je šesta među svetskim izvoznicima pšenice. Zajedno, Rusija i Ukrajina snabdevaju skoro 30% pšenice koja se izvozi u svetu. Prema Koldiretiju, zemlje poput Egipta, Turske, Bangladeša i Irana kupuju više od 60 odsto pšenice od Rusije i Ukrajine, dok Liban, Tunis, Jemen, Libija i Pakistan takođe u velikoj meri zavise od snabdevanja iz te dve zemlje.