Mašine za elektronsko glasanje koje se koriste u najmanje 16 država imaju bezbednosne propuste koje bi hakeri mogli da iskoriste, rekao je vladin sajber čuvar, postavljajući nova pitanja o softveru nakon navoda o široko rasprostranjenoj prevari i manipulaciji u predsedničkoj trci 2020.
Izveštaj američke Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturu (CISA) do kojeg je u utorak došao Asošiejted pres identifikovao je devet velikih rupa u mašinama koje proizvodi Dominion Voting Sistems, u kojima se kaže da bi mogle biti podložne hakovanju ako se ne adresiraju.
CISA je tvrdila da nema dokaza da su bezbednosne mane ikada korišćene da bi uticale na izborne rezultate, a izvršni direktor agencije Brendon Vels rekao je za AP da bi „standardne procedure za bezbednost izbora u državi otkrile eksploataciju ovih ranjivosti i u mnogim slučajevima sprečile pokušaji u potpunosti.”
Upućen državnim izbornim zvaničnicima, izveštaj ipak ukazuje na to da je premalo urađeno na zatvaranju ranjivosti, pozivajući na „odbrambene mere kako bi se smanjio rizik od eksploatacije“ uoči svih izbora. Napominje da su neke države koje koriste mašine bile opuštene u pogledu bezbednosti mašina.
Dok je Dominion postao duboko umešan u izbornu kontroverzu 2020. godine – tokom koje su bivši predsednik Donald Tramp i njegovi saveznici više puta tvrdili da su mašine firme manipulisane da bi se pokrenula trka – kompanija je glasno negirala da su njeni sistemi korišćeni na neodgovarajući način. Pokrenula je seriju tužbi za klevetu protiv onih koji tvrde suprotno, uključujući bivše Trampove advokate Rudija Đulijanija i Sidneja Pauela, neke od njih zajedno sa firmom za glasanje Smartmatic.
Većina državnih i saveznih izbornih zvaničnika takođe je insistirala na tome da se 2020. nije dogodila rasprostranjena prevara, a određeni broj pravnih slučajeva u kojima se tvrdilo da su malverzacije su odbačeni ili povučeni.
U pokušajima „kontrole glasina“, CISA je ranije naglasila da „postojanje ranjivosti u izbornoj tehnologiji nije dokaz da je ranjivost iskorišćena“, napominjući da svi digitalni sistemi sadrže neke bezbednosne propuste.
„Identifikovane ranjivosti treba ozbiljno shvatiti i blagovremeno primeniti ublažavanja“, navodi se, ali dodaje da je „važno napomenuti da nema naznaka da su sajber ranjivosti doprinele brisanju, gubitku ili promeni glasova bilo kog sistema za glasanje“.
Pogođene Dominion glasačke mašine koriste barem neki birači u najmanje 16 država, u većini slučajeva za one koji fizički nisu u stanju da ručno popune papirni glasački listić. Međutim, u nekim državama kao što je Džordžija, „skoro sve“ lično glasanje vrši se na uređajima, navodi AP.