Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na Globsek forumu u Bratislavi da se u junu neće desiti ništa u pogledu evropskih integracija Zapadnog Balkana i da nade polaže u decembar. Vučić je tokom razgovora „EU i Srbija: Strateško partnerstvo za budućnost“ rekao da je Srbija zahvalna jer je EU uvek pomagala u krizama i u poplavama i u migrantskoj krizi, ai da je potrebno da se vidi odlučnost članica EU i Brisela u pogledu evrointegracija.
Pitanje je da li stvarno računate na nas, rekao je Vučić.
On je istakao kako ne očekuje da će se u junu nešto desiti u pogledu evrointegracija Zapadnog Balkana i da, ako neko nešto dobije to će biti Ukrajina, Gruzija i Moldavija, ali ne veruje da će biti promena u statusu Severne Makedonije i Albanije, kao i da se „ništa neće desiti“ sa Srbijom i Crnom Gorom.
„Moramo da uradimo mnogo stvari pre decembra. Polažem mnogo nade u decembar. Do tada možemo da radimo domaći. Nadam se da će situacija u Evropi biti čistija do tada, pre svega između Berlina i Pariza, tada možemo nečemu da se nadamo“, rekao je Vučić. Ponovio je da je glavni strateški cilj Srbije da postane deo EU, ali da ima specifične probleme, među kojima je i Kosovo, navodeći da je juče položio zakletvu i ukazao na potrebu postizanja kompromisnog rešenja s Prištinom.
Govoreći o odnosima Srbije i Rusije, Vučić je istakao da je Srbija osudila rusku agresiju na Ukrajinu u Ujedinjenim nacijama, ali da se to mnogim njegovim glasačima nije dopalo, ne zato što Srbi ne vole Ukrajince, već zbog toga što se građani Srbije sećaju 1999. godine i NATO bombardovanja, a da oni koji se danas zalažu za nepovredivosti teritorijalnog integriteta Ukrajine, to nisu radili 1999. godine. Potvrdivši da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Vučić je zatražio razumevanje za političku situaciju u kojoj je Srbija zbog podrške Rusije i Kine njenom teritorijalnom integritetu koju bi mogla da izgubi.
On je ukazao da se Srbija držala političkih i pravnih principa, da je na strani ukrajinskog integriteta, da je dala tri miliona evra pomoći za Ukrajinu, daje humanitarnu pomoć i prima izbeglice, ali ne želi da bude deo rata.