Sajber komanda je otišla u „lov“ u Kijev, kaže general Nakasone.
Specijalisti američke sajber komande bili su raspoređeni u Ukrajinu i izveli ofanzivne operacije protiv Rusije, izjavio je u sredu njen komandant i generalni direktor NSA Pol Nakasone.
U intervjuu za Ski Nevs, na marginama sajber konferencije u Estoniji, Nakasone je takođe otkrio da američki prisluškivači vode informacioni rat, uz pomoć korporativnih medija kao što je CNN.
Nakasone, general sa četiri zvezdice, vodi i Sajber komandu i Agenciju za nacionalnu bezbednost iz Fort Mida, Merilend. On je u sredu boravio u Talinu za CiCon – 14. međunarodnu konferenciju o sajber sukobu, čiji je domaćin bio NATO.
U intervjuu za Skaj, general je rekao da su američki sajber specijalisti raspoređeni u 16 prekookeanskih zemalja na poziv njihovih savezničkih vlada, kako bi „lovili napred“: traže strane hakere i identifikovali alate koje koriste.
„Otišli smo u decembru 2021. na poziv kijevske vlade da dođemo u lov sa njima. Tamo smo ostali skoro 90 dana“, rekao je Nakasone. Ovaj tim je napustio Ukrajinu u februaru, zajedno sa svim ostalim američkim trupama, uoči ruskog upada.
Nakasone je takođe potvrdio – po prvi put, prema Skaj-u – da SAD sprovode ofanzivne hakerske operacije u znak podrške Ukrajini.
Sproveli smo niz operacija u celom spektru; ofanzivne, odbrambene, [i] informativne operacije.
Prema generalovim rečima, razlika između ruskog i američkog informacionog rata je u tome što Moskva laže dok Vašington govori istinu. Kao primer, naveo je slučaj „farme trolova“ iz 2020. za koji je rekao da se Rusija razvija u Africi. NSA i Ciber komanda su reagovale tako što su obavestile FBI – ali i CNN, koji je obezbedio „bateriju koja iznenada razotkriva ovu vrstu zlonamernog ponašanja“.
U decembru 2020, Fejsbuk je najavio čistku naloga – navodno i ruskih i francuskih – osumnjičenih za „koordinisano neautentično ponašanje“ u centralnoj i severnoj Africi.
Nakasone je rekao da NSA i SAJBERKOM razvijaju ovo „strateško obelodanjivanje“ od 2018. godine, kada je on preuzeo dužnost lidera oba. Kao druge primere, rekao je da je NSA takođe iznela informacije o tome šta su „Rusi pokušavali da urade na našim međuizborima“ 2018. kao i 2020. Moskva je negirala bilo kakvo mešanje u američke izbore, bilo elektronsko ili bilo koje drugo.
„Sposobnost da podelimo te informacije, da budemo u stanju da obezbedimo da su tačne i blagovremene i da je delotvorna na širem nivou, bila je veoma, veoma moćna u ovoj krizi“, rekao je on.
Američki obaveštajni zvaničnici priznali su za NBC Nevs u aprilu da su u medije procurili obaveštajne podatke o sukobu u Ukrajini koji ili „nije bio čvrst“ ili je bio potpuno izmišljen u više navrata, kako bi dobili „informacioni rat“ protiv Rusije . Dezinformacije su bile deo nastojanja da se „potkopa propaganda Moskve i spreči Rusija da definiše kako se rat doživljava u svetu“, rekli su oni.