Nemačka vojska ne poseduje sistem naoružanja koji je kancelar Olaf Šolc obećao Kijevu, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Nemačko ministarstvo odbrane saopštilo je u sredu da ne može da pruži detalje o obećanju kancelara Olafa Šolca da će Ukrajini snabdeti određeni sistem protivvazdušne odbrane. Naveden razlog je to što Bundesver – oružane snage nacije – nema oružje na zalihama.
Oružje u pitanju se zove IRIS-T i može biti u obliku rakete vazduh-vazduh kratkog dometa ili zemaljskog sistema PVO kratkog ili srednjeg dometa.
Na pitanje koji od ovih sistema Berlin planira da pošalje Kijevu, portparol Ministarstva odbrane, mornarički kapetan Dejvid Helmbold, odgovorio je da „ovo pitanje na kraju treba da bude upućeno [odbrambenoj] industriji pošto ove sisteme nemamo u našoj službi“. On je dodao da ne može da razjasni ovo pitanje jer Bundesver ne poseduje takve sisteme protivvazdušne odbrane u svom arsenalu.
Komentar je usledio samo nekoliko sati nakon što je Šolc rekao parlamentu da njegova vlada planira da pošalje naprednije sisteme u Ukrajinu, uključujući sistem IRIS-T i kontrabaterijske radare koji mogu da otkriju artiljerijsku vatru i precizno odrede lokaciju neprijateljskih artiljerijskih sistema koji su je otvorili. . Kancelarka nije precizirala da li je kada je govorio o IRIS-T mislio na rakete vazduh-vazduh ili na sisteme na zemlji.
Bundesver ima sisteme naoružanja IRIS-T u svom arsenalu, ali samo u obliku raketa vazduh-vazduh postavljenih na njegove lovce Eurofighter i Tornado. Sistem dizajniran da zameni američku raketu vazduh-vazduh kratkog dometa AIM-9 Sidevinder razvile su kompanije iz nekoliko zemalja, uključujući Nemačku, Italiju, Švedsku i Grčku između ostalih.
U Nemačkoj, IRIS-T proizvodi proizvođač oružja Diehl, koji nudi i rakete vazduh-vazduh i sisteme na zemlji. Govoreći o potencijalnim isporukama Ukrajini, Helmbold je rekao da, kada je Šolc govorio o „najsavremenijem“ sistemu protivvazdušne odbrane u Nemačkoj, možda nije nužno mislio na sisteme u posedu vojske.
„Nemačka nije samo Bundesver“, primetio je Helmbold, dodajući da se „to odnosi i na sposobnosti industrije“.
Prema odbrambenom blogu koji vodi slobodni novinar Thomas Viegold, koji je ranije radio za novinske agencije dpa i AP, Diehl bi mogao da „skrene“ svoju planiranu isporuku zemaljskog sistema protivvazdušne odbrane srednjeg dometa IRIS-T SLM i pošalje ga na Ukrajina umesto Egipta kako je bilo zamišljeno. Proizvodne mogućnosti kompanije trenutno joj omogućavaju da proizvodi dva takva sistema godišnje, dodao je novinar.
IRIS-T SLM sistemi su takođe ranije isporučeni u Švedsku. Bundesver je navodno samo razmišljao o tome da ga nabavi, ali do sada nije sklopio takve dogovore sa Diehlom.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je u sredu u parlamentu da će planirana isporuka protivvazdušnog sistema Ukrajini „trajati neko vreme, mesecima“. Ona je takođe dodala da je sistem koji je proizveo Diehl u početku bio namenjen „drugoj zemlji“.
Nemački tabloid Bild je sredinom maja izvestio da bi IRIS-T SLM sistemi mogli da budu raspoređeni u Ukrajini oko novembra. Berlin je stalno snabdevao Kijev malokalibarskim oružjem, protivtenkovskim projektilima i municijom od početka ruske vojne operacije u Ukrajini. Ipak, Šolc se kod kuće suočio sa kritikama zbog nevoljnosti da Ukrajini isporuči teže oružje koje je Kijev više puta tražio.
Šolc je u sredu rekao da je pružio vojnu pomoć Kijevu i nazvao „hrabrom“ odluku da se prekine tradicija Nemačke da ne šalje oružje u zone sukoba.