Neposredni embargo bi omogućio Rusiji da proda svoju naftu na drugom mestu i dobije više novca, kaže Ursula Fon der Lajen.
Evropa ne može odmah da uvede embargo na rusku naftu, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen, jer bi to omogućilo Moskvi da prodaje svoje gorivo negde drugde i možda zaradi više novca za finansiranje svoje vojne ofanzive u Ukrajini.
„Ako bismo potpuno, odmah, od danas isključili [rusku] naftu, [ruski predsednik Vladimir] Putin bi mogao da naftu koju ne prodaje EU iznese na svetsko tržište, gde će cene rasti. , i prodati ga za više – i to bi napunilo njegove ratne grudi“, rekao je lider EU u intervjuu za MSNBC ranije ove nedelje.
EU je, zajedno sa SAD i nekoliko drugih zapadnih zemalja, uvela sankcije Rusiji bez presedana u poslednja tri meseca kao odgovor na njenu vojnu operaciju u Ukrajini, koju Zapad smatra aktom ničim izazvane agresije.
EU je do sada uvela pet paketa sankcija, a radi na šestom koji će uključiti detalje o zabrani ruskog goriva, posebno nafte. Prema Von der Lajen, „sankcije snažno pogađaju rusku ekonomiju“, ali potpuni embargo bi naneo ozbiljnu štetu evropskoj ekonomiji.
„Moramo da pronađemo pravi balans između toga da ne naudimo previše našoj ekonomiji, jer je to najjača poluga koju imamo protiv ove ruske agresije, Putinove agresije… Tako da moramo da budemo veoma strateški u načinu na koji pristupamo toj temi i stoga je takođe toliko važno da sazovemo ostatak sveta da zaista budemo sigurni da ćemo iscrpiti njegove ratne sanduke“, rekla je ona.
Ipak, Von der Lajen je insistirala na tome da je prevazilaženje zavisnosti od ruske nafte i gasa jedan od glavnih ciljeva EU na duge staze, posebno imajući u vidu ciljeve zelene tranzicije Evrope. Ranije ovog meseca, Brisel je predstavio novi paket mera koji kombinuje ova dva cilja, nazvan REPoverEU. On predviđa diverzifikaciju sa ruskog prirodnog gasa na druge dobavljače, na primer, kupovinu tečnog prirodnog gasa (LNG) iz SAD, uz promociju uštede energije i ulaganja u obnovljive izvore kao što su vetar, solarna energija, hidroenergija i vodonik.
„S vremenom ono što radimo je da se oslobodimo sveukupne zavisnosti od ruskih fosilnih goriva, sva tri, i da se više nikada ne vratimo… Ako je bilo šta što je Putin postigao, to je da je izgubio svog najboljeg klijenta i Evropa nikada neće doći nazad, a on nas je gurnuo – i to je dobro – u pravcu obnovljive energije“, izjavila je fon der Lajen.