Globalna kriza hrane se može proširiti sa žitarica na šećer

Globalna kriza hrane se može proširiti sa žitarica na šećer

Bezbednost hrane je ugrožena jer sve više zemalja razmišlja o ograničavanju izvoza kako bi se ohladile rastuće domaće cene.

Očekuje se da će cene šećera porasti zbog izvoznih ograničenja koje su uvele brojne ključne zemlje proizvođača koje žele da ukrote rastuće domaće cene hrane.

Uticaj pandemije Covid-19, koja je ozbiljno potkopala globalne lance snabdevanja, dramatično je pogoršan krizom u Ukrajini i kasnijim sankcijama uvedenim Rusiji. Sukob između dva velika izvoznika žitarica poremetio je globalno snabdevanje.

Određene zemlje su krenule u ograničavanje izvoza drugih ključnih roba, dovodeći globalnu sigurnost hrane u opasnost, uz rizik daljeg povećanja cena poljoprivrednih proizvoda.

Kazahstan je u ponedeljak počeo šestomesečnu zabranu izvoza belog šećera i šećera od trske. Indija navodno razmatra uvođenje ograničenja na izvoz šećera po prvi put u šest godina kako bi sprečila skok domaćih cena. Očekuje se da će zabrana Indije biti usmerena na oko 10 miliona tona ovosezonskog izvoza.

Prošle nedelje, Rojters je izvestio da su fabrike šećerne trske u Brazilu, najvećem svetskom proizvođaču i izvozniku šećera, otkazale ugovore o izvozu šećera i prebacile proizvodnju na etanol u pokušaju da iskoriste visoke cene energije. Procenjena otkazivanja bi mogla da izjednače do 400.000 tona sirovog šećera.

Ranije ovog meseca Pakistan je uveo potpunu zabranu izvoza šećera, navodeći duboku zabrinutost zbog inflacije. Rusija je u martu zabranila izvoz šećera do kraja avgusta.

„Što se tiče šećera, brazilskim mlinovima je relativno lako da prebace proizvodnju na proizvodnju etanola ako ekonomija ima smisla, a to može da podstakne globalna tržišta šećera na više“, Darin Fridrihs, osnivač i direktor za istraživanje tržišta u Sitonia Consulting, šangajskoj analizi robe firma, rekao je South China Morning Post.

„Konkretno, kako cene hrane i energije rastu, povećan je fokus na korišćenju hrane za proizvodnju goriva“, dodao je on.

Ranije ove nedelje, šefica MMF-a Kristalina Georgijeva upozorila je da se globalna ekonomija suočava sa „najvećim testom od Drugog svetskog rata“. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je da je globalni nivo gladi „na novom visokom nivou“, pri čemu se broj ljudi koji se suočavaju sa ozbiljnom nesigurnošću hrane udvostručio za samo dve godine, sa 135 miliona pre pandemije na 276 miliona danas.

Međutim, Dong Ksiaokiang, komercijalni direktor AB Sugar China, rekao je da ne očekuje globalnu nestašicu šećera ove godine uprkos rastućoj zabrinutosti, dodajući da se očekuje da će Indija i Tajland, drugi najveći proizvođač šećera u svetu, odnosno drugi izvoznik, povećati proizvodnju šećera u 2022.

„Ono što se nedavno dogodilo više je prikaz emocionalne napetosti zbog snabdevanja hranom uključujući šećer“, rekao je Dong medijima. „Većina zemalja koje su najavile zabranu izvoza su mali proizvođači šećera sa čvrstim balansom između ponude i potražnje, a u Brazilu nije mnogo ugovora otkazano“, rekao je on, dodajući da se i dalje očekuje da će cene rasti.