SAD i Velika Britanija kažu da bi MLRS raketni sistemi mogli da preokrenu tok za Ukrajinu, ali Džonson priznaje da Rusija ostvaruje „opipljiv“ napredak.
Britanski premijer Boris Džonson pozvao je u petak zapadne saveznike Ukrajine da pošalju raketne artiljerijske sisteme MLRS u pokušaju da obustave rusko napredovanje. Slanje takvih sistema predstavljalo bi veliku eskalaciju u dovodu oružja Kijevu, ali SAD već razmatraju takav korak.
U intervjuu za Blumberg, Džonson je rekao da će platforma M270 raketnog sistema za višestruko lansiranje (MLRS) „omogućiti [Ukrajincima] da se brane od ove veoma brutalne ruske artiljerije, i tu svet treba da ide“.
„Apsolutno je važno da nastavimo da vojno podržavamo Ukrajince“, rekao je Džonson. Međutim, on nije rekao da li će Ujedinjeno Kraljevstvo Kijevu predati bilo koji od svojih 42 MLRS sistema.
Zajednički razvijen od strane SAD, Velike Britanije, Zapadne Nemačke, Francuske i Izraela kasnih 1970-ih, M270 može ispaliti salvu od 12 raketa do 80 kilometara sa zadnjeg dela vozila na gusenicama. Od 1980. godine izgrađeno je oko 1.300 jedinica, pri čemu su ogromnu većinu postavile SAD, a ostale koriste saveznici Vašingtona u NATO-u i neke zemlje Bliskog istoka i Azije.
Ukrajinski zvaničnici su molili Zapad za sisteme M270 i za M142 HIMARS američke proizvodnje, u suštini lakšu verziju M270 koja može da ispali šest raketa na istom dometu, ili jednu raketu do 300 kilometara.
Bajdenova administracija bi mogla da najavi isporuke i platformi M270 i M142 Ukrajini već sledeće nedelje, izvestio je u četvrtak CNN, pozivajući se na vladine zvaničnike. Međutim, američki zvaničnici rekli su za Si-En-En i Rojters da je Vašington zabrinut zbog toga što Ukrajina koristi projektile većeg dometa M142 za gađanje ciljeva unutar Rusije, što bi predstavljalo „rizik od eskalacije”.
Dovoz ovih teških vozila i njihove municije u Ukrajinu takođe bi se mogao pokazati problematičnim. Rusija je konvoje i skladišta zapadnog oružja proglasila „legitimnim ciljevima“ i redovno izvodi vazdušne i raketne napade na zalihe tog oružja u Ukrajini.
Sistemi MLRS i HIMARS su najnovije oružje koje Zapad promoviše kao potencijalni „menjač igre“ za Ukrajinu. Rakete NLAV ispaljene iz ramena, dronovi kamikaze Svitchblade, protivvazdušne rakete Starstreak i bespilotne letelice Bairaktar turske proizvodnje su se reklamirale kao čudesno oružje, ali do sada nisu uspele da preokrenu tok bitke protiv moskovskih snaga.
Od predaje poslednjih ukrajinskih snaga u Mariupolju ranije ovog meseca, ruske trupe i vojnici iz Donjecke i Luganske Narodne Republike zauzeli su ključne gradove Popasnaja i Liman na severu Donbasa i približili se Slavjansku. U međuvremenu, dok se borbe nastavljaju u Severodonjeckom i Lisičanskom delu, ruske trupe se sada nalaze na nekoliko kilometara od glavnog čvorišta snabdevanja Bahmuta.
Govoreći za Bloomberg, Džonson je rekao da je vojni napredak Rusije u Donbasu bio „spor“, ali je priznao da je „bojim se da je opipljiv“.
U sredu, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je stranim pristalicama Kijeva na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, u Švajcarskoj, da je situacija u Donbasu „izuzetno loša“ i da će se pogoršati ako Kijev ne dobije jedinice MLRS što je pre moguće.