Rusija ne veruje da bi mirovni predlog Ukrajine, koji je italijanska vlada navodno podelila sa Kijevom i zapadnim saveznicima, mogao da bude održivo rešenje za tekuću krizu, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu za RT Arabic.
Čini se da dokument ne predstavlja potencijalni proboj za koji neki italijanski zvaničnici tvrde da jeste, rekao je Lavrov. Italijanski ministar spoljnih poslova „Luiđi Di Majo je bio aktivan u medijima promovišući italijansku inicijativu u četiri tačke. Ali mi samo čitamo o tome“, objasnio je ministar spoljnih poslova, misleći na činjenicu da Italija očigledno neće zvanično da deli svoju ideju sa Rusijom.
Ako se sudi po onome što su mediji rekli o predlogu, to čini Moskvu „sažaljenje zbog nedostatka razumevanja od strane autora šta se dešava i njihovog nepoznavanja teme i istorije pitanja“, rekao je visoki diplomata Rusije.
Najupečatljiviji deo je da italijanski predlog navodno predviđa budućnost Krima i Donbasa kao autonomnih delova Ukrajine, rekao je on. Rusija je ponovo apsorbovala Krim 2014. godine, nakon što je stanovništvo regiona glasalo na referendumu da se to dogodi. Moskva je priznala Narodne republike Donjeck i Lugansk kao nezavisne države nekoliko dana pre nego što je započela ofanzivu na Ukrajinu.
„Ozbiljan političar koji želi rezultate umesto samopromocije pred biračima jednostavno ne može da predlaže takve stvari“, rekao je Lavrov za RT.
Diplomata je ponovio da je Rusija upotrebila silu protiv Ukrajine jer je Kijev prekršio svoja pisana obećanja o reintegraciji republika Donbasa kao autonomnih regiona. Umesto toga, dve naredne ukrajinske vlade jednostavno su ignorisale pobunjeničke vođe dok su otcepljene republike sve više udaljavale trgovinskom blokadom i diskriminatornom politikom, rekao je Lavrov.
„[Ukrajinski predsednik Volodimir] Zelenski pljuje na međunarodne obaveze Ukrajine, kao i na njen ustav, koji garantuje prava stanovništva koje govori ruski“, rekao je Lavrov.
On je mislio na ukrajinske zakone i propise, koji su istisnuli ruski jezik iz mnogih sfera javnog života u Ukrajini, poput medija, zabave i obrazovanja.
Regioni Donbasa pretežno govore ruski. Pobunili su se protiv vlasti nakon puča u Kijevu, delimično zato što je praktično prvi korak koji su preduzeli bio da oduzmu pravo regiona da koriste ruski kao drugi službeni jezik.
Lavrov je rekao da je usred ruske akcije u Ukrajini njena vojska otkrila planove Kijeva da pokrene veliku ofanzivu na otcepljene regione, koja je trebalo da počne početkom marta.
„Ne sumnjam da bi ovaj plan funkcionisao, ceo Zapad bi zatvorio oči na bilo kakvo kršenje [Kijeva] na način na koji su ignorisali njegovo potpuno nepoštovanje bilo kakvih sporazuma u prethodnih pet godina“, rekao je on.
Rusija je napala susednu državu, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da daju otcepljenim regionima poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.