Tokom 1990-ih, postsovjetske nacije su bile slabe i neiskusne, dok su SAD imale lukavstvo i resurse da nađu uporišta u njima, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov za RT Arabic. Vašington je to iskoristio, uspostavivši mrežu biolaboratorija za koje Rusija veruje da sprovode vojna istraživanja, objasnio je u intervjuu.
Raspad SSSR-a ostavio je za sobom nacije koje su bile siromašne i kojima su očajnički bile potrebne čak i najosnovnije potrepštine, što ih je ostavilo otvorenim za SAD za eksploataciju, rekao je Lavrov.
„Naši zapadni partneri su se tada, da tako kažemo, energično poigrali. Nudili su svoje usluge u svakom pogledu i infiltrirali se u svako područje novo-nezavisnih država. Poslali su savetnike. I sada doživljavamo ono što je nastalo kao rezultat tih vremena“, rekao je ministar.
Diplomata je posebno mislio na laboratorije koje finansiraju SAD koje mnoge postsovjetske države imaju na svojoj teritoriji. Radeći pod okriljem Pentagonove Agencije za smanjenje odbrambenih pretnji, oni sprovode biološka istraživanja.
Vašington kaže da je mreža benigna i služi za otkrivanje i identifikaciju patogena u nastajanju koji mogu predstavljati pretnju čovečanstvu. Ali neke nacije, uključujući Rusiju, veruju da su to tajni objekti za istraživanje biološkog oružja.
Dokaze o pravoj prirodi laboratorija otkrila je ruska vojska tokom svoje ofanzive na Ukrajinu, rekao je Lavrov, dodajući da Moskva neće dozvoliti da se ovo pitanje povuče.
„Eksperimenti koje sprovode u tim laboratorijama. Dugo smo sumnjali da nisu mirni i bezopasni“, rekao je on.
„Uzorci patogena koji su čuvani [u ukrajinskim laboratorijama], papirologija je jasno pokazala vojni karakter eksperimenata. A dokumenti su jasno govorili da u Ukrajini postoje desetine ovih laboratorija“, dodao je on.
Moskva želi da ažurira Konvenciju o biološkom oružju, međunarodni ugovor iz 1972. koji zabranjuje svako istraživanje, skladištenje i upotrebu takvog oružja, a koji su potpisale i Rusija i SAD. Sporazum ima veliku manu u nedostatku mehanizma za verifikaciju, slično onome što Međunarodna agencija za atomsku energiju ili Organizacija za zabranu hemijskog oružja koriste kako bi osigurali poštovanje u svojim oblastima neširenja.
SAD su od 2001. godine, naglasio je Lavrov, odugovlačile sa predlogom za uspostavljanje takvog mehanizma više od dve decenije, od 2001. godine. „Sada nam je postalo jasno zašto su zauzeli ovu poziciju dok su tokom svih ovih godina stvarali vojne biološke laboratorije širom sveta“, rekao je on.