Najvažnije je da se ograničenja protiv Rusije u potpunosti poštuju usred sukoba u Ukrajini, kaže Evropska komisija.
Evropska komisija je insistirala da se kršenje sankcija EU mora proglasiti zločinom i da je posebno važno da se obezbedi striktno pridržavanje ograničenja protiv Rusije usred sukoba u Ukrajini.
„Evropska komisija predlaže da se kršenje restriktivnih mera EU doda na listu zločina EU“, navodi se u saopštenju izvršnog tela bloka u sredu.
Ovakav korak preduzet na nivou EU trebalo bi da olakša istragu, procesuiranje i kažnjavanje kršenja sankcija u svih 27 država članica, ističe se.
Komisija je izdvojila neka od potencijalnih krivičnih dela, kao što su aktivnosti kojima se nastoji zaobići sankcije, uključujući prikrivanje imovine, nezamrzavanje sredstava koja podležu ograničenju i bavljenje zabranjenom trgovinom, kao što je uvoz ili izvoz robe obuhvaćene trgovinskim zabranama.
Brisel je takođe predložio nova, stroža pravila o povratu imovine i konfiskaciji, koja bi takođe trebalo da doprinesu poštovanju mera EU „kako bi se osiguralo da se zločin ne isplati oduzimanjem kriminalcima njihove nezakonito stečene dobiti i ograničavanjem njihove sposobnosti da počine nova krivična dela. .”
Kako se navodi u inicijativi, kada se takvo ponašanje inkriminiše, kršenje sankcija može postati i osnov za oduzimanje imovine.
„Sankcije EU se moraju poštovati i kažnjavati oni koji pokušavaju da ih zaobiđu… Kao Unija mi se zalažemo za naše vrednosti i moramo da nateramo one koji održavaju Putinovu ratnu mašinu da plate cenu“, rekla je Vera Jourova, komesarka za vrednosti i transparentnost.
Komisija je dodala da će predstaviti zakonski predlog nakon što se sve zemlje članice usaglase o njenim trenutnim inicijativama.
Rusija je postala zemlja sa najviše sankcija na svetu nakon što su EU, SAD i druge nacije uvele nekoliko rundi oštrih ograničenja kao odgovor na njenu vojnu ofanzivu u Ukrajini.
Između ostalih mera, strana aktiva ruske centralne banke je zamrznuta, a širok spektar stranih preduzeća prestao je da posluje sa zemljom.
EU trenutno raspravlja o šestom paketu sankcija, koji bi mogao da uključi odustajanje od ruske nafte. Međutim, ovo se suočava sa protivljenjem nekih članica, posebno Mađarske, koja je uporedila predložene ivičnjake sa „atomskom bombom“.