Novi zakon će omogućiti Ukrajini da puni državni budžet na račun „neprijatelja“, kaže predsednik Zelenski.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpisao je u ponedeljak zakon kojim se dozvoljava konfiskacija imovine od građana optuženih da podržavaju Rusiju u sukobu koji je u toku.
U zakonu, koji je parlament doneo sredinom maja, navodi se da je zaplena imovine vanredna mera koja se može primeniti samo za vreme vanrednog stanja i na osnovu sudske presude. Ukrajina je u nedelju produžila vanredno stanje za još 90 dana, do 23. avgusta.
„Procedura praćenja i zaplene imovine sankcionisanih lica, koja na ovaj ili onaj način podržavaju agresiju okupatora na Ukrajinu, omogućiće nam da brzo i efikasno dopunimo ukrajinski budžet na račun neprijatelja“, rekao je Zelenski. .
Radnje koje bi mogle da dovedu do konfiskacije imovine od kompanija i pojedinaca uključuju, ono što se definiše kao, nanošenje štete nacionalnoj bezbednosti i suverenitetu Ukrajine, poistovećivanje ukrajinskog patriotizma sa nacizmom i podsticanje mržnje prema ukrajinskom narodu, njegovoj kulturi i jeziku.
U aprilu je ukrajinski parlament usvojio zakon kojim se dozvoljava nacionalizacija imovine ruskih državljana ili onih koji su navodno bliski sa Moskvom, a koji javno poriču da je rat u toku. Rusija zvanično opisuje sukob u Ukrajini kao „specijalnu vojnu operaciju“.
Rusija je napala Ukrajinu krajem februara, nakon neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. godine, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao od Ukrajine da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.