Vodeći ruski avioprevoznik Aeroflot uskoro će se suočiti sa nedostatkom rezervnih delova za svoje avione Boing i Erbas zbog sankcija, preneo je Blumberg pozivajući se na stručnjake IBA.
„Sati nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin najavio invaziju Rusije na Ukrajinu, najviši rukovodioci Aeroflota okupili su se u sedištu avio-kompanije.
U zvaničnom delu nadrealnog sastanka saveta razgovaralo se o budžetu vodećeg ruskog avioprevoznika, ne pominjući rat ili bilo kakve rizike koji on može da stvori“, navodi agencija, pozivajući se na 2 izvora koji su govorili pod uslovom anonimnosti.
Prema rečima jednog od sagovornika, u kuloarima neki čelnici „Aeroflota” nisu našli ništa osim psovki da opišu izglede avio-kompanije.
U roku od nekoliko nedelja, najviši menadžeri kompanije, šef odeljenja niskotarifnih avio-kompanija i šef odeljenja za strategiju podneće ostavke, podseća publikacija.
„Tokom protekle dve decenije, Aeroflot je uspeo da se transformiše od potomka komunističke ere u nagrađivanog međunarodnog prevoznika koji upravlja jednom od najmlađih flota na svetu.
Sada je pred njim budućnost, slična njegovoj sovjetskoj prošlosti: zbog sankcija, njegov Boeing Co. i Erbas SE su odsečeni od rezervnih delova i održavanja, pomera fokus na domaće rute i avione domaće proizvodnje“, navodi se u članku.
„Aeroflot je stvoren po svetskim standardima, ali će on sam po sebi biti senka, koji će moći da leti samo do onih delova sveta koji žele da posluju sa Rusijom“, rekao je Kristofer Granvil iz londonske konsultantske agencije TS Lombard.
„Ovo je ogledalo za rusku ekonomiju u celini, sada odsečenu od ekonomskog sistema koji vodi Zapad“, dodao je ekspert.
Pres služba Aeroflota nije odgovorila na zahtev da komentariše sednicu odbora ili izglede kompanije.
Ogromna većina od više od 350 aviona Aeroflota su modeli Erbasa ili Boeinga, a kompanija se suočava sa nedostatkom delova, navodi Blumberg.
Kako kažu stručnjaci IBA, kompanije specijalizovane za poslovnu analitiku u oblasti vazduhoplovstva, da bi svoju flotu održao u ispravnom stanju, Aeroflot će za tri meseca morati da počne da rastavlja neke od svojih aviona. Zameniti proizvode Boinga i Erbasa ruskim avionima, bar u bliskoj budućnosti, neće biti moguće.
Ističe se i da je zbog sankcija Aeroflot ne samo izgubio pristup rezervnim delovima za svoje avione, već je bio primoran da naglo smanji mrežu inostranih ruta.
Na početku ruske invazije na Ukrajinu, Aeroflot je leteo u 56 zemalja, a sredinom maja samo u 13. Putnički saobraćaj je naglo opao, navodi Blumberg.
„U bliskoj budućnosti, Aeroflot će u velikoj meri biti domaća avio-kompanija“, rekao je Arnold Barnet, stručnjak za bezbednost u vazduhoplovstvu na Sloan School of Management na Tehnološkom institutu u Masačusetsu.