Uticaj sukoba između Rusije i Ukrajine mogao bi da izazove masovnu glad širom sveta, navodi se u izveštaju.
Očekuje se da će globalni sistem ishrane, koji je već oslabljen šokovima povezanim sa pandemijom i energetskom krizom, biti ozbiljno pogođen sukobom u Ukrajini i zapadnim sankcijama Moskvi, piše Ekonomist.
„Ukrajinski izvoz žitarica i uljarica je uglavnom stao, a ruski je ugrožen“, navodi se u izveštaju.
Prema časopisu, ove dve zemlje snabdevaju 12% „kalorija kojima se trguje“.
Ranije ove nedelje, cene pšenice – koje su porasle za 53% od početka 2022. – navodno su porasle za dodatnih 6% ubrzo nakon što je Indija zabranila sav izvoz vitalne prehrambene robe sa trenutnim efektom zbog alarmantnog toplotnog talasa.
U sezoni 2021-2022, koja je počela u julu prošle godine, ruski dobavljači su činili 16 odsto svetskog izvoza pšenice, a ukrajinski proizvođači 10 odsto. Međutim, sukob je primorao obe zemlje da zabrane izvoz žitarica.
Rusija je u februaru ograničila izvoz pšenice, raži, ječma i kukuruza van Evroazijske ekonomske unije (EAEU) do 30. juna. U međuvremenu, Ukrajina je zatvorila svoju jedinu preostalu luku u Odesi.
Situacija je takođe pogoršana nakon što je Kazahstan, još jedan veliki dobavljač žitarica, u velikoj meri zabranio izvoz kako bi zaštitio svoje domaće zalihe hrane.
Broj ljudi koji ne mogu biti sigurni da li će dobiti dovoljno da jedu navodno je porastao na 1,6 milijardi, dok je skoro 250 miliona na ivici gladi. Još stotine miliona bi moglo pasti u siromaštvo.
Dana 18. maja, Antonio Gutereš, generalni sekretar UN, upozorio je da naredni meseci prete „avet globalne nestašice hrane“ koja bi mogla da traje godinama.