Vlasti u Moldaviji prvo bi trebalo da zatraže isporuku oružja, kaže predsednik Komiteta za spoljne poslove američkog Predstavničkog doma.
SAD su spremne da isporuče oružje Moldaviji i o tom pitanju se trenutno razgovara sa vlastima zemlje, rekao je Gregori Miks, koji predsedava Komitetom za spoljne poslove američkog Predstavničkog doma.
On je to izjavio u subotu na konferenciji za novinare u Kišinjevu, gde je doputovao kao deo delegacije američkih poslanika na razgovore sa najvišim zvaničnicima Moldavije.
„Moj stav je da moramo da razgovaramo sa vladom Moldavije. Moramo da se uverimo da smo složni oko toga šta treba da se desi“, rekao je njujorški demokrata, komentarišući mogućnost da se američko oružje isporuči bivšoj sovjetskoj republici.
„Ne želim da prekoračim ono što moldavsko rukovodstvo traži i traži. Mislim da je potreban dijalog, razgovor između naše dve zemlje“, dodao je on.
„SAD će stati uz Moldaviju“, rekao je Miks i dodao da su takvo jedinstvo i saradnja razlozi zašto je „Ukrajina bila uspešna i ovaj region će biti uspešan“.
U petak je britanska ministarka spoljnih poslova Liz Trus otkrila da je London takođe u pregovorima sa svojim saveznicima u cilju da vidi Moldaviju „opremljenu po NATO standardu“. Mala nacija mogla bi postati žrtva Vladimir Putinovih „ambicija da stvori veću Rusiju“, tvrdi ona.
Moldavija je nacija od 2,6 miliona ljudi, stisnuta između Ukrajine i Rumunije. Pošto je neutralnost sadržana u svom ustavu, nije članica EU ili NATO-a i smatra se jednom od najsiromašnijih zemalja u Evropi.
Tokom tekućeg sukoba između Rusije i Ukrajine, došlo je do eksplozija i drugih provokacija u otcepljenom Moldavskom regionu Pridnjestrovlja, koji je proglasio nezavisnost od Kišinjeva početkom 1990-ih. Region, koji se proteže duž ukrajinske granice, održava čvrste veze sa Moskvom i ugošćuje ruske mirovne snage.
Krajem aprila, Kijev je ponudio pomoć Kišinjevu da silom „zauzme“ Pridnjestrovlje. „[Mi] bismo nekako uspeli“, sugerisao je Aleksej Arestovič, savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, ali je dodao da bi do takve operacije moglo da dođe samo ako moldavske vlasti to zahtevaju.
Kišinjev je odbacio predlog, insistirajući da se „rešavanje pridnjestrovskog pitanja može postići političkim sredstvima i samo na osnovu mirnog rešenja“.