Vladin odbor za upravljanje dezinformacijama je navodno pauziran nakon plime kritika na internetu.
Američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) „pauziralo“ je svoj Odbor za upravljanje dezinformacijama, tvrdi Vašington post u priči objavljenoj u sredu. List je za odluku okrivio onlajn „desničarske napade“ na imenovanu šeficu Ninu Jankovicz, koja je potvrdila ostavku iz vlade.
Kako prenosi Post, DHS je odlučio da zatvori odbor u ponedeljak, a Jankovicz je u utorak ujutru sastavila pismo o ostavci, da bi u utorak uveče bila uvučena u konferencijski poziv i ponudila da ostane u nekom svojstvu.
Savetodavni savet za unutrašnju bezbednost trenutno razmatra da li da u potpunosti ugasi odbor, dok su radne grupe DHS „fokusirane na pogrešne, netačne i netačne informacije suspendovane“, izvestio je Post.
Nakon što je priča objavljena, Jankovicz je potvrdila svoju ostavku u izjavi objavljenoj preko portparola. „Odlučila sam da napustim DHS da bih se vratila svom poslu u javnoj sferi“, napisala je ona, napominjući da je rad odbora „pauziran i da je njegova budućnost neizvesna“.
„Duboko je razočaravajuće što su pogrešne karakteristike Odbora odvratile pažnju od vitalnog rada Odeljenja, i zaista, zajedno sa nedavnim događajima na globalnom i nacionalnom nivou, oličava zašto je to neophodno“, dodao je Jankovicz.
DHS nije zvanično komentarisao status odbora. U izjavi datoj za Post samo se navodi da je „Jankovicz bio izložen neopravdanim i podlim ličnim napadima i fizičkim pretnjama“.
Većina priče, čiji je autor kontroverzni kolumnista Tejlor Lorenc, fokusira se na ono što ona naziva „koordinisanim onlajn napadima“ na Jankoviča, za koje kaže da ih je predvodio „krajnje desničarski uticajni“ Džek Posobiec, urednik Human Events.
Jankovicz je 27. aprila objavila osnivanje odbora i svoju ulogu u njemu. Kritičarima nije trebalo dugo da iznesu njenu onlajn istoriju, od demokratskog aktivizma i učešća u „Rusijagejtu” do napora da se cenzuriše – istinita – priča Njujork posta o laptopu Hantera Bajdena kao lažnoj „operaciji ruskog uticaja“.
Sekretar DHS-a Alehandro Maiorkas je, međutim, branio Jankovičevu kao „izuzetno kvalifikovanu” i „renomiranog stručnjaka u oblasti dezinformacija”, dodajući da ne dovodi u pitanje njenu objektivnost.
Jankovič (33) je ranije radila za ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog – Post koristi fotografiju iz 2019. snimljenu u njegovom predizbornom štabu kao naslovnicu za svoj članak – kao i za ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova i Nacionalni demokratski institut SAD, gde je vodila Rusiju. i beloruski programi.
Svrha odbora je bila „grubo pogrešno okarakterisana“, rekao je portparol odeljenja za Post, dodajući da nije namenjen policijskom govoru. „Sasvim suprotno, njegov fokus je da osigura da sloboda govora bude zaštićena.
Anonimni zaposleni u DHS-u i zaposleni u Kongresu, s druge strane, rekli su Lorencu da je Jankovičevu „namestila da propadne“ od strane Bajdenove administracije, koja „nije sigurna u svoje poruke“ i „nespremna“ da se suprotstavi onlajn kritikama na njen račun.