Tim morskih biologa shvatio je da definitivno više nisu u Kanzasu nakon što je otkrio nešto što je izgledalo kao put od žute cigle na vrhu podmorske planine u blizini Havaja.
„Put od žute cigle?“ naučnik je razmišljao o otkriću na YouTube videu.
Drugi su primetili da stene podsećaju na sasvim drugačiji izmišljeni svet: „To je put do Atlantide“, rekao je jedan istraživač.
Žute stene, podeljene jedna od druge pod urednim uglovima od 90 stepeni, čine usku traku i izgledaju kao da su isklesane i poređane ljudskom rukom. Međutim, naizgled popločani put je jednostavno bio prirodni rezultat drevne vulkanske aktivnosti hiljadama stopa ispod površine vode, rekli su istraživači u opisu ispod videa.
„Na vrhu Nootka Seamounta, tim je uočio formaciju ‘osušenog korita jezera’, koja se sada identifikuje kao napuknuti tok hijaloklastita (vulkanska stena nastala u erupcijama visoke energije gde se mnogi fragmenti stena talože na morsko dno)“, pisali su istraživači.
Neverovatno podele poput cigle između stena su verovatno slučajni rezultat stresa zagrevanja i hlađenja usled višestrukih vulkanskih erupcija tokom miliona godina, dodao je tim.
Istraživači su zaobišli ovaj jezivi podvodni put dok su upravljali vozilom na daljinsko upravljanje (ROV) oko nacionalnog spomenika pomorske obale Papahanaumokuakea, zaštićenog područja očuvanja koje obuhvata oko 582.578 kvadratnih milja (1.508.870 kvadratnih kilometara) severozapadno od Pacifika okeana. Ekspedicija je deo istraživačkog programa Nautilus Trust-a Ocean Ekploration Trust-a i ima za cilj da istraži drevne morske planine u blizini grebena Liliʻuokalani, na zapadnoj ivici spomenika.
Jedan od glavnih ciljeva tima je prikupljanje geoloških uzoraka sa podvodnih planina u tom području – podvodnih planina formiranih vulkanskom aktivnošću – kako bi se bolje razumele njihove starosti i poreklo. Saznanje ovoga takođe može doneti nove uvide u formiranje Havajskih ostrva, napisali su istraživači na veb stranici Nautilusa. Tim će takođe prikupiti mikrobne uzorke, kako bi proučio koje vrste čudnih organizama su uspele da uspevaju u blizini dubokih, podvodnih vulkana Pacifika.
„Naše istraživanje ove oblasti koja nikada ranije nije bila ispitana pomaže istraživačima da dublje sagledaju život na i unutar stenovitih padina ovih dubokih, drevnih podmorja“, dodali su istraživači.
Prethodne ekspedicije na istraživačkom brodu Nautilus otkrile su mnogo uznemirujućih morskih neobičnosti. Tokom ekskurzije 2018. do nacionalnog spomenika marinaca Papahanaumokuakea, istraživači su bili zapanjeni migoljavim stvorenjem gustih očiju koje kao da je promenilo oblik dok je bilo ispred kamere. Istraživači su kasnije identifikovali to stvorenje kao jegulju (Euripharink pelecanoides), neverovatno krupnu ribu koja može da odvoji svoju masivnu vilicu da proguta plen čak i veći od sebe.
Istraživači koji su kontrolisali ROV tokom te ekspedicije takođe su odgovorili na čudan prizor pred njima kulturološkim referencama.