Mađarska još uvek mora da „odigra svoju ulogu“ i odluči da li želi da pokaže jedinstvo sa Evropskom unijom u sankcionisanju Rusije dok blok radi na svojoj šestoj rundi predloga, rekao je u petak visoki diplomata EU.
Govoreći tokom brifinga za novinare u Briselu, diplomata je rekao da će predložena šesta runda sankcija uključivati embargo na naftu sa ciljem da „trajno utiče na sposobnost Rusije da zarađuje i nanosi velike troškove“.
Diplomata je rekao da predlog tek treba da bude fino podešen, jer većina evropskih zemalja „treba da se povuče iz nafte, i očigledno da postoje realna ekonomska razmatranja koja treba uzeti u obzir i dostupnost alternativa se očigledno razlikuje od države članice do država članica.“
„Dakle, moramo da rešimo… ove brige na ovaj ili onaj način“, dodao je diplomata.
Diplomata je rekao da razumeju da postoji „egzistencijalna zavisnost od nafte od Rusije što se Mađarske tiče“.
„Komisija izlazi sa predlozima i u određenom trenutku morate da zagrizete metak, znate, i vidite gde želite da budete u ovome, i nadamo se da će Mađarska biti spremnija“, rekao je diplomata.
Mađarskoj su ponuđeni „razumni predlozi“, rekao je diplomata, dodajući da će zemlja morati da odluči gde se nalazi „kako bismo mogli da nastavimo da imamo ovo važno jedinstvo EU i šaljemo iste signale Rusiji da treba da zaustavi rat napora“, rekao je diplomata.
„Pregovori su u toku svakog dana, uključujući i vikende. Tako da ne znam gde će se ovo završiti“, rekao je diplomata.
U sredu je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao da će Mađarska glasati za sankcije EU za rusku naftu samo ako blok nađe rešenja za pitanja koja bi pokrenula.
„Jasno smo stavili do znanja Evropskoj komisiji da možemo glasati za ovaj predlog samo ako Brisel ponudi rešenje za probleme koje bi Brisel stvorio“, rekao je Sijarto u video snimku objavljenom na Fejsbuku u sredu.
„Očekujemo rešenje ne samo u vezi sa transformacijom naših rafinerija koja bi koštala stotine miliona dolara, ne samo u vezi sa povećanjem kapaciteta naftovoda [koji ide] preko Hrvatske do Mađarske koji bi koštao stotine miliona dolara, ali i u pogledu budućnosti mađarske privrede, jer, kao što sam već rekao, ovaj trenutni predlog je kao „atomska bomba“ za mađarsku privredu“, nastavio je Sijarto.