Globalni sport ne može da se razvija bez Rusije

Globalni sport ne može da se razvija bez Rusije

Sportisti ne bi trebalo da budu taoci političkih snaga, upozorio je Oleg Maticin.

Ruski ministar sporta Oleg Maticin upozorio je „lukave“ spoljne sile da ne pokušavaju da izoluju njegovu zemlju, ističući da se globalni sport ne može nadati uspešnom razvoju bez učešća Rusije.

Brojni savezi u raznim sportovima uveli su zabrane ruskim i beloruskim sportistima nakon vojne operacije Moskve u Ukrajini, preuzimajući vođstvo od preporuke Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK).

Ruski zvaničnici su osudili zabranu kao diskriminatornu i dozvoljavajući politici da podriva sport.

Maticin je u četvrtak upozorio da bi narušavanje tradicionalnih olimpijskih principa da bi se isključila Rusija na kraju bilo na štetu svetskog sporta.

„[Olimpijske] vrednosti se nisu promenile, promenilo se njihovo tumačenje od strane ljudi koji svoje mišljenje objavljuju kao vrednosti“, rekao je Maticin za TASS.

„Oni su lukavi, koriste sport kao sredstvo političkog pritiska. Pojmovi dobrote, ljubavi, poštenja, poštovanja nisu privremeni, ali je veliko pitanje da li su to principi konkretnih organizacija…

„Siguran sam da bi celokupna sportska zajednica trebalo da shvati da sportisti ne mogu da budu taoci političke situacije.

Ministar je naglasio da Rusija neće nastojati da se otuđi uprkos tome što je videla da njene sportske zvezde isključuju federacije kao što su fudbalska rukovodeća tela FIFA i UEFA.

„Rusija sama određuje svoje principe i u velikoj meri naša zemlja treba da utiče na formiranje budućeg olimpijskog pokreta“, rekao je Maticin.

„Sada ne vidimo potrebu za izolacijom. I [predsednik Putin] je to rekao. Mislim da bi bilo ispravnije tražiti načine da se formiraju partnerstva sa drugim zemljama kako bi se pravilno odredili pravci daljeg razvoja svetskog sporta.

Bez Rusije se sigurno neće uspešno razvijati“, upozorio je ministar.

„Teoretski, neke organizacije kratkoročno mogu to da urade. Ali sam imidž sporta, takmičarsko okruženje, sponzorstvo će patiti bez Rusije.

„Moramo nastaviti da budemo aktivan partner, jačamo interakciju sa zemljama koje imaju isti razuman pogled na formiranje stabilnog razvoja olimpijskog sporta.

On je naglasio da uprkos međunarodnim zabranama koje se kreću od karatea do kanua, Rusija ne sme da se povuče iz sportskih saveza, barem kratkoročno.

„Ako ovo uradimo, biće nam veoma teško vratiti se. Možda jednostavno izgubimo uticaj. To ne znači da se držimo nekih organizacija, to znači da danas nema potrebe da se stvara alternativa.”

Maticin je bio među onima koji kritikuju zabrane zbog kojih su ruski sportisti isključeni sa događaja kao što su Zimske paraolimpijske igre u Pekingu ranije ove godine.

Ruski savez sportista objavio je oštar napad početkom marta nakon preporuke MOK-a za zabranu, opisujući situaciju kao „sportski genocid“ protiv Rusije i Belorusije.

MOK je branio svoje pozive savezima da zabrane ruske i beloruske takmičare, a predsednik Tomas Bah tvrdi da je „jeftin argument“ da se kaže da se sport politizuje.

Organizacija je optužila Rusiju da je prekršila „olimpijsko primirje“ pokretanjem ofanzive na Ukrajinu krajem februara.