Sjedinjene Države ocjenjuju da su ruske snage poslale „najmanje nekoliko hiljada Ukrajinaca” na obradu u takozvane centre za filtriranje Rusije „i evakuisale još najmanje desetine hiljada u Rusiju ili teritoriju pod kontrolom Rusije”, rekao je američki ambasador u Organizaciji za Bezbednost i saradnja u Evropi (OEBS) rekao je u četvrtak Majkl Karpenter.
Prisilno raseljavanje – i prijavljeno nasilje sa kojim se suočavaju oni u takozvanim centrima za filtriranje – predstavljaju ratne zločine, rekao je Karpenter prema transkriptu njegovih komentara Stalnog saveta OEBS-a.
„Brojni iskazi očevidaca ukazuju na to da ’filtriranje‘ podrazumeva premlaćivanje i mučenje pojedinaca kako bi se utvrdilo da li duguju i najmanju odanost ukrajinskoj državi“, rekao je Karpenter.
Istraga CNN-a u aprilu otkrila je da su ruske snage i saveznički separatistički vojnici odvodili stanovnike Mariupolja u takozvani „centar za filtriranje“ postavljen u Bezimenu, gde su bili registrovani pre nego što su poslati u Rusiju, mnogi protiv njihove volje. Ukrajinska vlada i lokalni zvaničnici Mariupolja kažu da su desetine hiljada ukrajinskih državljana prisilno deportovane u Donjecku Narodnu Republiku i Rusiju od početka rata.
„Oni koji su preživeli ovaj proces opisuju prinudno putovanje sa više odredišta kroz različite ‘filtracione’ putne tačke u istočnoj Ukrajini pod ruskom kontrolom, i na kraju preko granice u samu Rusiju,“ primetio je Karpenter. vojnih šatora ili civilne infrastrukture kao što su škole ili sportski centri. Komercijalni satelitski snimci pokazuju ove kampove na različitim lokacijama širom jugoistoka Ukrajine.“
Misija SAD pri OEBS-u odbila je da razgovara o izvorima informacija, ali je rekla da je sigurna u procenu i razmere navedenih brojeva.
Prema Karpenterovim rečima, žrtve su opisale „invazivan i ponižavajući“ proces inspekcije u ovim centrima.
„Ruski vojnici fotografišu žrtve iz različitih uglova, otiske prstiju i fizički ih pregledavaju da li imaju tetovaže, pregledavaju njihove mobilne telefone i preuzimaju njihove kontakte i podatke na uređaje, i beleže njihove biografske podatke u razne baze podataka… U nekim slučajevima, ruski vojnici su konfiskovani pasoši, identifikacioni dokumenti i mobilni telefoni sve zajedno“, rekao je Carpenter.
„Jednom u Rusiji, preživeli izveštavaju da je nekim građanima Ukrajine dozvoljeno da borave kod prijatelja i porodice koji žive u Rusiji, ali da se ljudi bez novca ili dokumenata stavljaju u vozove namenjene gradovima udaljenim stotinama milja, da bi im ruske vlasti dale posao“, dodao je on.