Saudi Aramco je pretekao Apple kao najvredniju kompaniju na svetu nakon što su više cene nafte gurnule akcije najvećeg svetskog izvoznika sirove nafte na rekordne nivoe, dok šira rasprodaja tehnoloških akcija opterećuje proizvođača iPhone-a.
Tržišna kapitalizacija naftne kompanije Saudijske Arabije u sredu je bila 2,426 milijardi dolara, što je premašilo Apple-ovih 2,415 milijardi dolara za nešto više od 10 milijardi dolara.
To je prvi put da je Saudi Aramco ponovo zauzeo prvo mesto od 2020. godine i prati širu rasprodaju tehnoloških zaliha od početka godine.
Apple je postao prva kompanija koja je početkom januara dostigla tržišnu kapitalizaciju od 3 milijarde dolara, iako su njene akcije pretrpele štetu poslednjih meseci pošto investitori ponovo procenjuju visoke procene u tehnološkom sektoru u svetlu preokreta u monetarnoj politici i zabrinutosti da će inflacija oslabiti potrošnju potrošača navike.
Održala se bolje od nekih velikih tehnoloških kompanija, pala je za 19 odsto u odnosu na najviši nivo u januaru. Akcije Epla su u sredu popodne u Njujorku oslabile 4,6 odsto na 147,35 dolara, što je njihov pad od početka godine na 17,1 odsto, a cena akcija je najniža od novembra.
Dok je Apple nedavno zabeležio treći najbolji kvartal po prihodima ikada, izvršni direktor Tim Kuk rekao je da se očekuje da će nedostatak snabdevanja i blokada u Kini koštati kompaniju čak 8 milijardi dolara u ovom kvartalu.
Neki analitičari dovode u pitanje vrednost poređenja kompanija, s obzirom da je Apple javna kompanija osnovana u garaži u Kaliforniji 1976. godine, dok je Saudi Aramco državni gigant sa samo malom količinom slobodno puštenih akcija.
Saudi Aramco je prikupio rekordnih 25,6 milijardi dolara u 2019. kada je država — koja još uvek poseduje 94 odsto kompanije — uvrstila 1,5 odsto svojih akcija u tada najveću inicijalnu javnu ponudu na svetu. Vlada je u februaru prenijela dodatnih 4 procenta svojih dionica u državni fond Saudijske Arabije.
Akcije Saudi Aramca, koje su kotirane u Rijadu, porasle su 27 odsto od početka godine i trgovale su za rekordnih 46 rijala (12,26 dolara).
Cijene nafte, koje su u martu nakon ruske invazije na Ukrajinu porasle na 14-godišnji maksimum od 139 dolara po barelu, pomogle su nekim od najvećih svjetskih naftnih i gasnih kompanija da ostvare rekordan profit u prva tri mjeseca ove godine.
Očekuje se da će Saudi Aramco takođe objaviti ogroman profit kada u nedelju objavi zaradu u prvom kvartalu. Neto prihod kompanije se više nego udvostručio u 2021. na 110 milijardi dolara pošto je oživljena ekonomska aktivnost nakon ublažavanja globalnih ograničenja zbog korona virusa oživela potražnju za ugljovodonicima.