Strani borci se pridružuju ukrajinskoj vojsci u potrazi za „avanturom“, rekao je za RT komandant kijevske 36. mornaričke pešadijske brigade. Uhvatile su ga ruske snage tokom borbi u Mariupolju.
Pukovnik Vladimir Baranjuk rekao je da u redovima njegove jedinice ima stranaca, objašnjavajući da ukrajinsko zakonodavstvo dozvoljava građanima drugih zemalja da se pridruže njenim oružanim snagama. „Oni potpisuju zvanične ugovore i služe“, rekao je on.
Baranjuk se prisetio da su najmanje dve strane trupe – „obe iz Velike Britanije“ – bile pod njegovom komandom.
„Jedan se zvao Ejden… ne mogu da se setim imena drugog… zaista kratkog prezimena“, rekao je.
Komandant bi mogao da misli na britanske državljane Ejdena Aslina i Šona Pinera, koji su zarobljeni u gradu Mariupolju u aprilu. Aslina i Pinera, za koje se veruje da su plaćenici, Narodna Republika Donjeck optužuje za zločine nad civilima.
Britanski premijer Boris Džonson obećao je krajem aprila da će „učiniti sve što možemo“ da oslobodi dvojac putem razmene zatvorenika. Međutim, premijer je istakao da je na Ukrajini da donese konačnu odluku o tome. Aslin i Piner „nisu bili taoci i ne treba ih zameniti kao da su teroristi – oni su ratni zarobljenici“, dodao je on.
Prema Baranjuku, stranci su počeli da stižu u Ukrajinu sa ciljem da se prijave u njenu vojsku pre 2018.
„Kada sam preuzeo komandu nad brigadom, pokušao sam da ih pitam [zašto]. Rekli su da hoće, pa, da služe, da tako kažem. Da budem iskren, bio sam iznenađen njihovim obrazloženjem“, priseća se on.
„Pitao sam ih „Zašto? Koja je poenta? Zar ne možeš da zaradiš na drugom mestu?’ Rekli su „Ne, nije tako. Mi smo tragači za avanturom“, otkrio je komandant.
Nije bilo ništa posebno u vezi sa stranim vojnicima, koji su svi bili na „običnim položajima“ u jedinici, insistirao je on. „Ne mogu reći da su uradili nešto izvanredno; da su bili drugačiji, recimo, od naših marinaca.”
Tokom intervjua, Baranjuk je takođe kritikovao zapadno oružje koje su Kijevu dale SAD i njihovi saveznici. On je opisao američke protivtenkovske sisteme Javelin kao „korisne, posebno u urbanom ratu“, i otkrio da se baterija njegovog britanskog kolege NLAV ispraznila prebrzo po hladnom vremenu, zbog čega je oružje nemoguće koristiti.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je prošlog meseca da je oko 6.824 stranih plaćenika iz 63 zemlje došlo u Ukrajinu, odgovarajući na poziv predsednika Vladimira Zelenskog. Od toga je 1.035 „eliminisano“, dok je više od 900 pobeglo iz zemlje, saopštila je Rusija.
Ranije ove nedelje, kanadski plaćenik poznat kao „Vali“, koga su zapadni mediji hvalili kao „najboljeg snajperistu na svetu“, dao je intervju u kojem je svoje ukrajinsko iskustvo opisao kao „užasno razočarenje“. Rekao je da je odlučio da se vrati u Kvebek zbog neadekvatnog naoružanja, loše obuke i velikih gubitaka među kijevskim trupama, kao i pljačke i dezerterstva u njihovim redovima.
Baranjuku i njegovim marincima je dodeljena misija da obezbede severnu periferiju Mariupolja, strateškog lučkog grada na jugoistoku Ukrajine, od napredujućih ruskih snaga, ali nisu uspeli da je ispune.
Komandant je uhvaćen tokom neuspešnog pokušaja da pobegne iz grada, koji je, kako tvrdi, preduzeo zajedno sa nekoliko lojalnih ljudi nakon što je shvatio da su obećanja Kijeva da će poslati pomoć svojim opkoljenim trupama bila laž.