Javno isticanje ruskih i ukrajinskih zastava biće zabranjeno na 15 memorijalnih mesta u Berlinu, uključujući i kultni sovjetski spomenik iz Drugog svetskog rata u parku Treptauer, tokom proslave Dana pobede 8. i 9. maja, saopštilo je u petak gradsko ministarstvo unutrašnjih poslova. Ovaj potez izazvao je kontroverzu nakon što su neki nemački mediji i političari, kao i ukrajinski ambasador u Berlinu, ocenili da je odluka „skandalozna“.
Ideja iza zabrane bila je da „komemoracija oslobođenja Nemačke od nacionalsocijalizma 8. i 9. maja 1945. mora biti jasno odvojena od situacije u maju 2022.“, saopštilo je u subotu berlinsko ministarstvo unutrašnjih poslova, pozivajući se na tekuću rusku vojnu akciju u Ukrajini.
Važno je „sprečiti bilo kakvu konfrontaciju“ na spomen-obeležjima u znak sećanja na „ruske i ukrajinske“ vojnike koji su poginuli u borbi protiv nacista, dodaje se, prenose nemački mediji. Taj potez je prvobitno najavila berlinska policija i izazvao je negodovanje političara i medija.
Nemački tabloid Bild objavio je u subotu priču u kojoj se tvrdi da „Berlin zabranjuje ukrajinske zastave tokom obeležavanja kraja Drugog svetskog rata“. Taj potez je takođe oštro kritikovao ukrajinski izaslanik u Berlinu Andrej Melnik, koji je odluku nazvao „skandaloznom“ i pozvao gradonačelnicu Berlina Franzisku Gifi da je povuče.
Otvoreni diplomata, koji ni sam nije stran za kontroverze, osudio je odluku kao „šamar u lice“ Ukrajini i njenom narodu. Melnik je odmah dobio podršku nekih nemačkih političkih krugova. Kai Vegner, šef partijske kancelarije CDU bivše kancelarke Angele Merkel u Berlinu, takođe je pozvao Gifi da poništi svoju „bolno pogrešnu” odluku i naveo da „ukrajinska zastava predstavlja borbu za slobodu”.
Lokalni poslanik Tobijas Bauške takođe je izjavio da su „boje Ukrajine boje slobode“ i optužio berlinske vlasti da su izdale „sve naše vrednosti“ zabranom ukrajinske zastave. Nijedan nemački zvaničnik ili mediji nisu se javno protivili ideji zabrane ruske zastave.
Nakon protesta, berlinska policija je razjasnila pravila u vezi sa proslavom Dana pobede, rekavši da je javno isticanje ukrajinske zastave u gradu „generalno dozvoljeno“ 8. i 9. maja. Njeno isticanje će i dalje biti ograničeno samo na određenom spomen obeležju sajtovi.
Ograničenja se neće primenjivati na diplomate i „druga privilegovana lica, uključujući goste pozvane na komemoraciju [ceremonije koje organizuju] ambasade“, saopštila je policija i dodala da će „ove grupe ljudi“ moći da nose ukrajinske zastave na bilo kom spomen obeležju. sajtovi.
Prema medijima, berlinske vlasti su takođe postavile dodatna ograničenja na ono što su opisali kao „proruske događaje” koji su zakazani za održavanje u gradu 8. i 9. maja. Nema „javnog odobrenja” onoga što Berlin naziva „agresorskim ratom”. protiv Ukrajine” bi bilo dozvoljeno bilo gde u gradu, rekli su.
Na spomen-obeležjima neće biti dozvoljene stilizovane vojne uniforme, pa čak ni „delovi uniforme”, saopštila je policija, zabranjujući i bilo kakve „maršne ili vojničke pesme”. Simbol „Z“ povezan u Rusiji sa podrškom vojnoj akciji u Ukrajini takođe bi bio zabranjen, dodali su zvaničnici za sprovođenje zakona.
Razvoj događaja dolazi kada je Nemačko-ruski muzej Berlin-Karlshorst, posvećen nemačko-sovjetskim odnosima i koji su zajedno sponzorisale Nemačka, Rusija, Ukrajina i Belorusija, odlučio da izostavi referencu na Rusiju u svom nazivu.
Odluka je doneta u znak protesta protiv ruskih akcija u Ukrajini, rekao je nemačkim medijima ranije ove nedelje njen direktor Jorg More. Muzej je smešten u zgradi u kojoj su Hitlerove snage potpisale bezuslovnu predaju Nemačke u noći između 8. i 9. maja 1945. godine, čime je okončan rat u Evropi.