Austrija: Nema brzog puta EU za Ukrajinu

Austrija: Nema brzog puta EU za Ukrajinu

Ulazak Ukrajine u Evropsku uniju neće se desiti „u narednih pet do deset godina“, prognozirala je austrijska ministarka za evropske poslove Karoline Edtstadler. Ministar spoljnih poslova Austrije je izrazio sličan stav, uprkos insistiranju predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da će Ukrajina brzo biti uvedena u blok.

Ulazak Ukrajine u EU bio bi „dug proces za prilagođavanje, koji se sigurno ne može postići u narednih pet do deset godina“, rekao je Edtstadler austrijskoj novinskoj agenciji APA u sredu. Ministar je dodao da, pošto neke balkanske države čekaju „decenijama“ da se pridruže uniji, za Ukrajinu ne može biti brzog puta.

Pre Edtstadlerovih komentara, austrijski ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg razbesneo je Kijev sugerišući da Ukrajina umesto toga teži sporazumu o pridruživanju sa EU ili integraciji u Evropski ekonomski prostor. Portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko nazvao je ovaj savet „strateški kratkovidim i ne u interesu ujedinjene Evrope“.

„Ono što je ministar spoljnih poslova… želeo da se pozabavi ovim je da ćete možda morati da budete kreativni u tome kako Ukrajinu upoznate sa zapadnim vrednostima“, rekao je Edtstadler za APA. „Ono što je Ukrajina očigledno čula bilo je ne članstvu u EU, što nije ono što se mislilo i nije stav Austrije.

Austrija nije jedina članica EU koja poziva na oprez u pogledu ubrzanja nastojanja Ukrajine za članstvo. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok upozorila je u martu da „pridruživanje EU nije nešto što se može uraditi za nekoliko meseci“, dok je holandski premijer Mark Rute upozorio da bi ubrzanje članstva Ukrajine moglo da se smatra nepravednim od strane dugoročnih kandidata kao što su Turske i Crne Gore.

Prilikom procene kandidature zemlje za članstvo, Evropska komisija ocenjuje sve, od njenog ekonomskog učinka do njenog pravnog sistema, zajedno sa ekološkim propisima i poljoprivrednim praksama. Ovaj proces može da potraje decenijama, a Turska, na primer, ostaje zemlja kandidat od 1999. godine.

Ipak, Ukrajina je popunila prvi deo upitnika za buduće članove, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen obećala je prošlog meseca ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da „neće, kao i obično, biti pitanje godina da se formira ovo mišljenje, ali ja razmislite o nekoliko nedelja.“

Izvori iz EU rekli su Blumbergu prošlog meseca da bi preliminarna odluka o kandidaturi Ukrajine mogla da dođe već u junu. Međutim, punopravno članstvo bi i dalje zavisilo od istrage Evropske komisije i jednoglasnog pristanka svake zemlje članice EU.