Potreba za otpisom imovine, kao i izdvajanjem gotovine za zaštitu od očekivanih ekonomskih posledica antiruskih sankcija, dovela je do milijardi evra gubitaka za evropske banke.
Zajmodavci su do sada dobili oko 9,6 milijardi dolara, predvođeni Societe Generale i UniCreditom. ING i Intesa Sanpaolo su izvestili da je ruska izloženost smanjila njihov kombinovani neto prihod u prvom kvartalu za skoro 2 milijarde dolara.
Nekoliko zajmodavaca je reklo da će njihovi izgledi za ovu godinu biti ukinuti ako se pogoršanje sukoba Rusije i Ukrajine na globalnu ekonomiju pogorša. Intesa je navodno smanjila svoj cilj profita za 2022. godinu, upozoravajući da „veoma konzervativan“ scenario predviđa još teži udarac.
Suočeni sa ovom izuzetnom neizvesnošću, direktori rizika nekoliko evropskih bankarskih kompanija održavaju sastanke sa regulatorima i međusobno kako bi procenili pouzdanost svojih modela i rezervisanja, rekli su za Blumberg ljudi koji su upoznati sa tim.
„Nesolventnost preduzeća na našim tržištima će verovatno porasti“ 2022. usred porasta cena energije, visoke inflacije i poremećaja u lancu snabdevanja, rekao je izvršni direktor Commerzbank Manfred Knof, koga je citirala agencija.
UniCredit je rekao da može da apsorbuje najnovije makroekonomske efekte u svom širem poslovanju zahvaljujući svom „jakom“ nivou kapitala, kvalitetu imovine i opreznim rezervama za gubitke po kreditima. Jedna od evropskih banaka sa najvećim prisustvom u Rusiji, UniCredit je navodno pretrpela 2 milijarde dolara jer je razmatrala izlaznu strategiju.
U međuvremenu, očekuje se da će francuski zajmodavac Sosijete ženeral dobiti gubitak od 3 milijarde evra od prodaje svog udela u ruskoj Rosbanci.