Američki predsednik Džo Bajden rekao je visokim obaveštajnim zvaničnicima da bi curenje informacija o navodnoj razmeni obaveštajnih podataka sa Ukrajinom trebalo da prestane jer „odvlači pažnju“ od cilja, izvestio je NBC Nevs u petak usred ruske vojne ofanzive koja je u toku.
Tokom telefonskog razgovora sa direktorom CIA Vilijamom Bernsom, direktorkom Nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns i ministrom odbrane Lojdom Ostinom, Bajden je pozdravio rad obaveštajnih službi, ali je naglasio da je obelodanjivanje kontraproduktivno i da bi trebalo da se prekine, tvrdi list, pozivajući se na dva neimenovana zvaničnika administracije.
Nijedna od obaveštajnih službi nije komentarisala ovo pitanje.
Izveštaj NBC-a došao je dan nakon što je nekoliko američkih medija tvrdilo da su podaci koje su dali SAD navodno omogućili ukrajinskim snagama da napadnu ruski crnomorski brod „Moskva“ kod obale Odese prošlog meseca. Portparol Pentagona Džon Kirbi je demantovao ove izveštaje, rekavši da „Ukrajinci imaju sopstvene obaveštajne sposobnosti da prate i gađaju ruske mornaričke brodove, kao što su uradili u ovom slučaju“. Rusija insistira da njena raketna krstarica nije napadnuta, već da je potonula 14. aprila nakon što je požar koji je izbio na brodu izazvao eksploziju municije.
U sredu je Njujork tajms izvestio da su SAD navodno Kijevu dostavile obaveštajne podatke koji su ukrajinskoj vojsci omogućili da gađa i ubije mnoge ruske generale. Kirbi je odbacio ovaj izveštaj, koji je istovremeno priznao da je deljenje „obaveštajnih podataka sa bojnog polja kako bi se pomoglo Ukrajini da odbrani svoju zemlju“ deo pomoći koju Vašington pruža Kijevu.
Prošle nedelje, NBC je tvrdio da su SAD dostavile Ukrajini podatke „skoro u realnom vremenu“ koji su joj navodno pomogli da obori ruski transportni avion sa „stotinama vojnika“. Komentarišući ovaj izveštaj, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće rekao bi samo da SAD „redovno daju detaljne, blagovremene obaveštajne podatke Ukrajincima na bojnom polju kako bi im pomogli da brane svoju zemlju od ruske agresije i da će to nastaviti da rade. ”
Dana 5. maja, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da ruske vlasti znaju da SAD, Velika Britanija i NATO „na stalnoj osnovi“ prenose Kijevu obaveštajne i druge podatke.
„Uporedo sa protokom naoružanja koje te iste zemlje i savezi šalju Ukrajini, sve ove akcije ne doprinose brzom završetku operacije, ali istovremeno nisu u stanju da ometaju postizanje ciljeva postavljenih tokom specijalne vojne operacije“, rekao je Peskov.
Nekoliko bivših američkih obaveštajnih i vladinih zvaničnika oglasilo se na društvenim mrežama kako bi pozvalo Bajdenovu administraciju da prestane da razgovara sa štampom o obaveštajnim pitanjima.
Komentarišući izveštaj Njujork tajmsa o navodnoj ulozi SAD u gađanju ruskih generala, bivši oficir CIA Džon Sifer, koji je služio u Rusiji, napisao je: „Dobro. Umukni o tome.”
Pentagon je prošle nedelje saopštio da su SAD već potrošile 4,3 milijarde dolara na podršku ukrajinskoj vojsci od 2021.
Rusija je napala svoju susednu državu nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokol iz Minska, uz posredovanje Nemačke i Francuske, osmišljen je da otcepljenim regionima da poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.