Predsednik Šri Lanke Gotabaja Radžapaksa proglasio je vanredno stanje, čime je proširio ovlašćenja vojske usred povećanog broja protesta protiv vlade.
Proglas o vanrednom stanju vojsci daje ovlašćenja da hapsi i pritvara ljude, te kontroliše javne proteste, što je inače isključivo nadležnost policije.
Opšti štrajk širom Šri Lanke otežao je rad škola, javne uprave i trgovina, a desetine hiljada ljudi izašlo je na ulice kako bi tražili ostavku predsednika i njegove vlade. Crne zastave okačene su u gradovima dok su se odvijale demonstracije širom zemlje, a naglo se smanjio broj dolazaka na posao u kancelarijama javne uprave, privatnog sektora i škola, rekli su vladini zvaničnici.
Železničke usluge su takođe potpuno obustavljene. Više od 3.000 radnika iz glavne izvozno-proizvodne zone u zemlji takođe je prestalo sa radom i pridružilo se protestu u blizini glavnog grada.
Studentski protest sa oko 3.000 učesnika ispred zgrade parlamenta razbijen je nakon napete situacije. Dugi redovi stvorili su se na benzinskim pumpama širom zemlje.
Protesti u zemlji nizali su se prošlog meseca, uključujući i jedan ispred kancelarije predsednika u Kolombu, na kojem je zatraženo da predsednik i njegov brat, premijer Mahinda Radžapaksa, podnesu ostavke u vreme kada se zemlja suočava sa povećanjem životnih troškova i nestašicom goriva, lekova i gasa.
Šri Lanka je ostala bez američkih dolara potrebnih za uvoz goriva, gasa, lekova i neophodnih prehrambenih proizvoda. Vlada se za pomoć obratila Međunarodnom monetarnom fondu, Azijskoj razvojnoj banci, Svetskoj banci, Indiji i Kini.