SAD pružile informacije Ukrajini da gađa ruski ratni brod

SAD pružile informacije Ukrajini da gađa ruski ratni brod

Kada je Ukrajina prošlog meseca uspešno gađala cenjeni ruski ratni brod protivbrodskim krstarećim raketama, imala je izvesnu pomoć od Sjedinjenih Država.

Ukrajinske snage, pošto su uočile ruski ratni brod u Crnom moru, pozvale su svoje američke kontakte da potvrde da je to zapravo Moskva, rekli su za CNN izvori upoznati sa događajima. SAD su odgovorile da jeste i pružile obaveštajne podatke o njegovoj lokaciji.

Međutim, nije jasno da li su SAD znale da će Ukrajina krenuti u napad na brod, a SAD nisu bile uključene u tu odluku, rekli su izvori.

Brod je potonuo nakon što su ga 14. aprila pogodile dve ukrajinske krstareće rakete, zadavši ogroman udarac ruskoj vojsci.

Epizoda, o kojoj je prvi objavio NBC Nevs, odražava stav Bajdenove administracije koji je sve više okrenut napred kada je u pitanju deljenje obaveštajnih podataka sa Ukrajinom, deo šire promene politike ka pomoći Ukrajini da odlučno pobedi Rusiju na bojnom polju i značajno oslabi njenu vojsku.

Ali to takođe postavlja pitanja o tome šta su crvene linije i SAD i Rusije kada je u pitanju američka vojna podrška Ukrajini.

SAD su mesecima davale ukrajinskim snagama obaveštajne podatke o kretanju ruskih trupa unutar Ukrajine, uključujući presretnutu komunikaciju o ruskom vojnom planiranju. Takođe pruža Ukrajini informacije o pomorskoj svesti kako bi im se omogućilo da bolje razumeju pretnju koju predstavljaju ruski brodovi u Crnom moru, od kojih mnogi ispaljuju rakete na ukrajinsku teritoriju.

Međutim, postoje i jasne granice za ono što će SAD podeliti, rekli su za CNN više izvora.

Na primer, SAD su do sada odbijale da pruže informacije Ukrajini o potencijalnim ciljevima unutar same Rusije. I dok obaveštajni podaci koje SAD dele o kretanju ruskih trupa unutar Ukrajine mogu uključivati detalje kao što su vozila i vrste osoblja na određenoj lokaciji, SAD nisu dostavile Ukrajini obaveštajne podatke o tome gde se nalaze određeni ruski vojni lideri, rekli su zvaničnici.

„Ne pružamo obaveštajne podatke o lokaciji visokih vojnih vođa na bojnom polju niti učestvujemo u odlukama ukrajinske vojske o gađanju“, rekao je novinarima u četvrtak sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi. Kirbi je dodao da „Ukrajina kombinuje informacije koje mi i drugi partneri dajemo sa obaveštajnim podacima koje oni sami prikupljaju na bojnom polju, a zatim sami donose odluke i preduzimaju sopstvene akcije“.