Računarski tehničar iz Delavera koji je otkrio podatke sa laptopa koji je u njegovoj radnji ostavio sin predsednika Džoa Bajdena, Hanter Bajden, tužio je američkog predstavnika Adama Šifa (D-Kalifornija) i tri medija zbog klevete navodeći da je on agent Ruska kampanja dezinformisanja.
Tužba Džona Pola Meka Ajzaka protiv Šifa, Si-En-Ena, Politika i Dejli bista podneta je u utorak Okružnom sudu okruga Montgomeri u Rokvilu u Merilendu, tražeći najmanje milion dolara stvarne štete i daleko više odštete. Mek Ajzak je tvrdio da su njegov posao i reputacija uništeni jer je okaljan kao izdajnički kriminalac koji je radio sa Rusima kako bi uticao na predsedničke izbore 2020.
Podnošenje je prvi izvestio Njujork post, koji je takođe objavio priču o navodnom trgovanju uticajem od strane porodice Bajden u oktobru 2020. – samo tri nedelje pre izbora – na osnovu mejlova sa napuštenog laptopa Hantera Bajdena. „Nakon borbe za otkrivanje istine, sve što sada želim je da ostatak zemlje zna da je postojao kolektivan i orkestriran napor društvenih i mejnstrim medija da blokiraju pravu priču sa stvarnim posledicama po naciju“, rekao je Mek Ajzak. Post u utorak.
Zloglasni laptop postao je vlasništvo Meka Isaka nakon što ga je Hanter Bajden ostavio u svojoj radnji na popravku u aprilu 2019. i nikada se nije vratio. Navodno je majstor dao kopiju hard diska FBI-u u decembru 2019, a kasnije je podelio podatke sa Rudijem Đulijanijem, advokatom tadašnjeg predsednika Donalda Trampa, koji je kopiju dao Postu.
Kritika je cenzurisana na društvenim medijima i ignorisana ili diskreditovana od strane velikih medijskih kuća. Više od 50 bivših američkih obaveštajnih zvaničnika sugerisalo je da su podaci ruske dezinformacije, što je lažna tvrdnja koju je Džo Bajden odjeknuo tokom kampanje za predsednika.
„Ovo je bio dosluh koji je vodio 51 bivši stub u obaveštajnoj zajednici i podržan rečima i delima politički motivisanog DOJ-a i FBI-a“, rekao je Mek Ajzak.
Želim da ova tužba otkrije taj dosluh i još važnije ko je izdao naređenja za marš.
Mak Ajzak je naveo da ga je Šif, predsednik Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, oklevetao rekavši u intervjuu za CNN da „cela kleveta na Džoa Bajdena dolazi iz Kremlja“. Tvrdio je da je CNN svesno emitovao klevetničku priču koja lažno povezuje laptop sa Rusijom. Slične navode je izneo i o izveštajima Politiko i Dejli Bist.
Nekoliko meseci nakon što je Bajden preuzeo dužnost, stari mediji počeli su da potkrepljuju skandal sa laptopom. Ironično, reporter Politico-a prošlog septembra izvestio je da je nezavisno potvrdio autentičnost ključnih mejlova sa laptopa, što je u suprotnosti sa ranijim tvrdnjama njegove sopstvene publikacije. Ranije ove godine, Njujork tajms i Vašington post potvrdili su autentičnost mejlova Hantera Bajdena.
Mak Ajzak je rekao da se suočio sa lažnim optužbama da je ruski špijun, i da je bio primoran da zatvori svoju radionicu i da se sakri u Koloradu nakon što su ljudi bacali povrće, jaja i pseći izmet na njegov posao. Takođe je bio preplavljen pretnjama smrću i poštom mržnje.
45-godišnji Mek Ajzak tužio je Tviter prošle godine jer ga je navodno klevetao kao kriminalnog hakera tako što je cenzurisao post na laptopu na osnovu lažne tvrdnje da je zasnovan na hakovanim materijalima. Sudija je odbacio tužbu prošlog septembra jer Tviter nikada nije identifikovao Meka Isaka, a tehničaru je naloženo da plati pravne troškove platforme društvenih medija, u iznosu od oko 175.000 dolara.
Mek Ajzakov najnoviji pravni postupak finansira projekat America Project, grupa koju predvode biznismen Patrik Birn, penzionisani vojni general Majkl Flin i Flinov brat Džozef Flin. „Moj tim je srećan što će obezbediti finansijska sredstva da omogući Džonu Polu Meku Isaku da traži pravu pravdu“, rekao je Džozef Flin.
Tužilac je rekao da se nada da će otkriti odakle potiču pokušaji da se napadne priča o laptopu. „Borba da se dođe do dna ko je svima rekao da su to ruske dezinformacije mnogo je važnija za naciju od mene da očistim svoje ime“, rekao je Mek Ajzak.