Nemačka vodi Italiju pred najviši sud UN

Nemačka vodi Italiju pred najviši sud UN

Nemačka tuži Italiju najvišem sudu UN u poslednjoj rundi dugogodišnjeg spora oko nacističkih zahteva za odštetu, objavio je u petak Međunarodni sud pravde (ICJ).

Nemačka u svojoj prijavi tvrdi da je Rim nastavio da dozvoljava žrtvama nacističkih ratnih zločina da podnesu zahteve za odštetu iz Berlina, iako je ICJ 2012. presudio da je to nezakonito. Po mišljenju podnosioca zahteva, Italija je time „kršila i nastavlja da krši svoju obavezu da poštuje suvereni imunitet Nemačke“.

Nemačka stoga tvrdi da Rim mora „preduzeti delotvorne korake“ da spreči da se takva „kršenja“ dešavaju u budućnosti, da obezbedi sve relevantne garancije, „da izvrši potpunu reparaciju“ za svaku nastalu povredu i da pokrije „svaku štetu koja se može finansijski proceniti kao rezultat sprovedeni postupak.”

Berlin kaže da je upoznat sa najmanje 25 slučajeva u vezi sa zločinima Trećeg rajha koji su pokrenuti protiv Nemačke pred domaćim italijanskim sudovima od sudske odluke iz 2012. godine. Neki od postupaka su rezultirali presudama kojima je Nemačkoj naloženo da plati odštetu. Da bi sprovele presude, italijanske vlasti pokušavaju da zaplene četiri nemačka državna imanja u Rimu, uključujući zgrade u kojima se nalaze Nemački arheološki institut i Gete institut.

Nemačka je objasnila da je, uprkos potvrdi nekomercijalnog statusa ove imovine od strane italijanske vlade, Sud u Rimu nastavio sa procesom izvršenja i 25. maja 2022. će objaviti svoju odluku da li će te zgrade staviti na prodaju na javnom aukcija.

„U ovim okolnostima, i kao što je detaljnije objašnjeno u nastavku, Nemačka je sada prinuđena da traži privremene mere od Suda kako bi zaštitila svoja prava od nepopravljive štete“, navodi se u nemačkoj prijavi.

Spor između Nemačke i Italije oko zahteva za odštetu za nacističke zločine počeo je 2008. godine kada je Berlinu od najvišeg italijanskog suda naloženo da isplati približno milion evra porodicama devetoro žrtava, koje su Nemci ubili 1944. u Toskani. Nemačka tvrdi da je od kraja Drugog svetskog rata i poraza nacističkog režima platila milijarde evra pogođenim zemljama u skladu sa mirovnim sporazumima i sporazumima o reparacijama.

Nijedan datum za saslušanja u MSP nije odmah određen. Presude suda Ujedinjenih nacija, koji inače godinama razmatra slučajeve, su konačne i pravno obavezujuće.