Facebook matična kompanija nastavlja sa velikim rebrendiranjem svojih proizvoda i više se fokusira na metaverzum.
Meta se oprezno oporavila u sredu sa svojim prvim izveštajem o zaradi od katastrofalnog četvrtog kvartala, što je dovelo do povećanja akcija od 13% u trgovanju posle radnog vremena.
Ukupan prihod kompanije porastao je za 7% na 27,91 milijardi dolara u prvom kvartalu, a najveći deo dolazi od prodaje oglasa. Taj broj je promašio procene analitičara od 28,20 milijardi dolara, prema podacima IBES-a iz Refinitiva.
Zarada u sredu je prva Meta od dramatičnog izveštaja u februaru, kada je Meta izgubila rekordnih 230 milijardi dolara u tržišnoj vrednosti nakon što je otkrila da je Facebook zabeležio prvi pad u broju dnevnih korisnika.
Zarada kompanije u prvom kvartalu za 2022. predstavlja blagi oporavak, sa dnevnim aktivnim korisnicima (DAU) na Fejsbuku sada malo iznad procena analitičara. Ipak, rast prihoda kompanije od 7% u odnosu na prethodnu godinu bio je najmanji koji je prijavio u svojoj desetogodišnjoj istoriji.
„Broj dnevnih aktivnih korisnika bio je dovoljan da pokrije šortsove i porast akcija“, rekao je Džesi Koen, viši analitičar u Investing.com. „S obzirom na to, sveukupno je to bio mešovit izveštaj“, dodao je on.
Facebook matična kompanija je usred velikog rebrendiranja svojih proizvoda i promena svog poslovnog modela. Njegov glavni izvršni direktor, Mark Zakerberg, najavio je da će se Meta više fokusirati na metaverzum, platformu virtuelne realnosti, a ne na svoje osnovno poslovanje društvenih medija.
Ulaganje kompanije Meta u metaverzum će se sporo isplatiti, upozoravaju analitičari – a njeni troškovi odražavaju sledeće: Realiti Labs, njen sektor za istraživanje virtuelne stvarnosti i razvoj proizvoda, izgubio je 2,96 milijardi dolara u ovom periodu u poređenju sa gubicima od 1,83 milijarde dolara u ovo vreme prošle godine.
Ranije ovog meseca Meta je najavio planove za monetizaciju metaverzuma – uključujući fond za kreatore koji će korisnicima omogućiti da unovče svoje kreacije virtuelne stvarnosti. Ipak, usvajanje je nisko i „Meta mora da nastavi da investira kako bi pomogla privlačenju programera i brendova na svoju platformu“, rekao je Raj Šah, analitičar u Publicis Sapientu.
„Poboljšanje za Metu je to što još uvek ima veliku količinu gotovine na raspolaganju što će joj omogućiti da investira u svoju viziju – ako može da održi kurs i ostane posvećeno toj viziji“, rekao je on.
Neto prihod od kompanije Meta porodice aplikacija opao je za 13% u odnosu na ovo doba prošle godine na 11,48 milijardi dolara. Meta je u smernicama za drugi kvartal rekao da predviđa prihod od 28 do 30 milijardi dolara – nešto niže od prethodnih procena analitičara od 30,6 milijardi dolara, što odražava prepreke koje utiču na tehnološki sektor u celini, uključujući inflaciju i rat sa Ukrajinom.