Decenijama je veliki titanijumski luk stajao u centru Kijeva, uzdizajući se nad skulpturom dvojice muškaraca koji drže medalju koja predstavlja sovjetski Orden prijateljstva naroda.
Instalacija u obliku duge zove se Luk prijateljstva naroda i poklonila ju je Ukrajini sovjetska vlada 1982. godine kao simbol odnosa između Rusije i Ukrajine.
Luk je postao sve kontroverzniji tokom godina, kako su tenzije rasle. Na primer, nakon što je Rusija izvršila invaziju na Krim 2014. godine, aktivisti su na vrhu nacrtali veliku pukotinu. I sada, dok Rusija vodi sveobuhvatni rat u Ukrajini, lokalno stanovništvo je podeljeno oko toga šta da radi sa njom.
Kada je Skot Detrou iz NPR-a razgovarao sa stanovnicima Kijeva ranije ovog meseca o tome šta bi trebalo da se desi sa lukom, jedan je želeo da se on sačuva kao podsetnik na rat, dok je drugi ponudio predlog koji baš i nije prikladan za emitovanje.
U ponedeljak je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko saopštio da je odluka doneta.
On je rekao da će statua muškaraca biti demontirana, ali da će luk ostati da stoji, uz neke izmene: biće preimenovan i istaknut bojama ukrajinske zastave.
„Ove nedelje ćemo demontirati bronzanu skulpturu dvojice radnika, podignutu 1982. godine ‘u znak sećanja na ponovno ujedinjenje Ukrajine sa Rusijom'“, rekao je Kličko, prenosi CNN.
„Osam metara metala takozvanog ’prijateljstva dva naroda‘ biće uklonjeno iz centra Kijeva.
Demontaža skulpture trebalo bi da bude završena do kraja utorka, rekao je on.
Statua ispod luka prijateljstva ljudi u Kijevu, Ukrajina, na slici 23. februara 2022. Ove nedelje se demontira, ali će izmenjena verzija luka ostati da stoji.
Luk prijateljstva nije jedini spomenik u Kijevu koji se zvaničnici nadaju da će povratiti ovih dana.
Sekretar Kijevskog gradskog veća rekao je u ponedeljak za ukrajinski list da će promeniti nazive ulica koje su povezane sa Rusijom i Belorusijom. Volodimir Bondarenko je rekao da u Kijevu postoji 279 ulica i 60 objekata, poput spomen-obeležja i ploča, prema poljskom sajtu TVP Vorld.
On je rekao da građani grada mogu da podnesu predloge za preimenovanje ulica i uklanjanje objekata do 1. maja, iako će biti potrebno više vremena da se table sa nazivima ulica zaista uklone jer „nije vreme za takve radnje“.
„Niko ne namerava da skida knjige ruskih klasičnih autora sa bibliotečkih polica ili da zabrani ljudima da prisustvuju koncertima Rahmanjinova“, rekao je on. „Ali pitanje naziva ulica i spomen obeležja treba privesti kraju.