Ukrajina se izvinila Japanu zbog snimka „fašizma“.

Ukrajina se izvinila Japanu zbog snimka „fašizma“.

Ukrajinska vlada se izvinila Japanu nakon što je objavila antiruski video koji završava snimkom Adolfa Hitlera, Benita Musolinija i cara Hirohita, opisujući njih trojicu kao fašiste. Japanski političari insistiraju da Hirohito nije odgovoran za ratne akcije Japana.

Video, prvi put postavljen pre skoro mesec dana, osuđuje ruskog predsednika Vladimira Putina i opisuje ruski politički sistem kao „rusizam“. Završava se slikama nemačkog Hitlera, italijanskog Musolinija i japanskog Hirohita, uz tekst „Fašizam i nacizam su poraženi 1945. Borićemo se protiv rusizma, ovde i sada“.

Japanski korisnici Tvitera bili su ogorčeni, a ukrajinski ambasador u Japanu Sergej Korsunski požalio se da Hirohito „nema nikakve veze sa izbijanjem rata i fašističkom ideologijom“. Iako je bila sila Osovine, Japan je tokom Drugog svetskog rata predvodio premijer Hideki Tojo, a Hirohitu je dozvoljeno da zadrži titulu nakon poraza zemlje. Međutim, mnogi tvrde da je car trebalo da bude osuđen kao ratni zločinac.

Masahisa Sato, šef spoljnopolitičkog odbora vladajuće Liberalno-demokratske partije, pozvao je u nedelju da japansko ministarstvo spoljnih poslova „preduzme hitne mere“, a u ponedeljak je saopštio da je ministarstvo „zahtevalo da se taj video izbriše“ i da će Ukrajina diplomatski se izvinite za grešku.

Zvanični nalog Ukrajine na Tviteru takođe se javno izvinio u ponedeljak. „Naše iskreno izvinjenje Japanu za ovu grešku“, pročitao je post. „Nismo imali nameru da uvredimo prijateljski narod Japana. Zatim je objavljena uređena verzija videa sa uklonjenom Hirohitovom slikom.

#

Diplomatski pogrešan korak dolazi usred šireg nastojanja Ukrajine da apeluje na zapadne sile za podršku povezivanjem borbe zemlje sa događajima iz Drugog svetskog rata. U razgovoru sa britanskim političarima, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se pozvao na Vinstona Čerčila, a kada se obratio Izraelu za pomoć, ukrajinski lider je uporedio ofanzivu Rusije sa holokaustom.

Ipak, Ukrajina, koja je integrisala otvoreno neonacističke milicije u svoju nacionalnu vojsku, takođe je uporedila svoje ratne borbe sa borbama nacističke Nemačke. U objavi na Tviteru u kojoj se pozivaju zapadne sile da nametnu „zonu zabranjenih letova“ nad Ukrajinom, parlament zemlje je uporedio bombardovanje Harkova u martu sa savezničkim vazdušnim napadima na Hamburg 1943. godine, a ne bombardovanjem bilo kog savezničkog grada.

Japan je osudio Rusiju zbog njene vojne operacije u Ukrajini i uveo ekonomske sankcije Moskvi. Tokio je takođe raskinuo sa decenijama pacifizma i poslao nesmrtonosnu vojnu pomoć Kijevu.