Tramp kaže da bi sprečio Putina da koristi ‘n-reč’

Tramp kaže da bi sprečio Putina da koristi ‘n-reč’

Bivši predsednik Donald Tramp rekao je britanskom emiteru Piersu Morganu da bi svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu rekao da ne bi mogao više da izgovori reč „nuklearna“, da je još uvek na čelu SAD. Tokom sukoba u Ukrajini, Tramp se kolebao između izdavanja nuklearnih pretnji i pozivanja na pregovore.

„Putin koristi „N-reč“… nuklearnu reč, sve vreme“, rekao je Tramp Morganu, u snimku iz intervjua koji će biti emitovan u ponedeljak. „To je ne-ne, ne bi trebalo to da radiš. On to koristi svakodnevno. I svi se toliko plaše… I kako se plaše, on to sve više koristi. Zato radi vrste stvari koje trenutno radi.”

Putin nije direktno pretio Zapadu nuklearnim oružjem, ali je u govoru povodom početka ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru upozorio da će se svako ko „pokuša da nam stane na put“ suočiti sa posledicama „kakve nikada niste videli u celokupnu vašu istoriju.” Pre nego što je ofanziva počela, on je francuskom predsedniku Emanuelu Makronu izrazio stav da će rat između Rusije i NATO-a biti rat bez „bez pobednika“, za koji mnogi pretpostavljaju da se odnosi na razornu moć nuklearnog oružja.

Tramp je, međutim, rekao Morganu da će mahnuti američkim nuklearnim oružjem Putinu. „Rekao bih ‘imamo mnogo više od vas, daleko moćniji od vas, i ne možete više da upotrebite tu reč. Većina izvora sugeriše da Rusija zapravo ima veći broj bojevih glava od SAD.

„Ne možete više da upotrebite nuklearnu reč, a ako to učinite, imaćemo problema“, nastavio je Tramp, bez detaljnijeg objašnjenja.

Prethodne Trampove izjave bile su još direktnije, a bivši predsednik je u martu rekao za Foks njuz da će slati podmornice sa nuklearnim oružjem „da se kreću napred-nazad, gore-dole [ruske] obale“.

Međutim, Trampova poruka o trenutnom sukobu bila je nedosledna. Nakon što je izjavio da će zapretiti Rusiji nuklearnim projektilima, on je prošle nedelje pozvao na pregovore o okončanju sukoba u Ukrajini, navodeći da „nema smisla da Rusija i Ukrajina ne sednu i razrađuju neku vrstu dogovora“, dodajući da „rešenje postoji, a to treba da se smisli sada – a ne kasnije – kada svi budu MRTVI!“

Strahovi od nuklearnog rata verovatno su uticali na odgovor Zapada na sukob u Ukrajini. Dok su države NATO-a i EU gađale Rusiju neviđenim ekonomskim sankcijama i slale milijarde dolara vredno oružja režimu Zelenskog u Kijevu, Zapad nije direktno poslao trupe u sukob, niti su zapadne sile uvele „zonu zabrane letova“. ” iz straha od direktnog sukoba sa Rusijom. Američki predsednik Džo Bajden izjavio je da bi takva situacija mogla da preraste u „treći svetski rat“.

Prema najnovijem Pentagonovom Nuclear Posture Reviev-u, američke nuklearne bombe treba da služe kao odvraćanje od nuklearnog napada na SAD i njihove saveznike, ali se njihova upotreba takođe može razmotriti u „ekstremnim okolnostima za odbranu vitalnih interesa Sjedinjenih Država ili njeni saveznici i partneri“.

Rusija, koja navodno poseduje oko 700 nuklearnih bojevih glava više od SAD, tvrdi da bi mogla da upotrebi nuklearno oružje u slučaju prvog nuklearnog udara na njenu teritoriju ili infrastrukturu, ili ako postojanje ruske države bude ugroženo nuklearnim ili konvencionalnim oružja.