Dejvid Bakel, istaknuti advokat za građanska prava koji je postao zagovornik životne sredine zapalio se u znak protesta protiv klimatskih promena, i nakon zadobijenih povreda preminuo. Isti aktivista takođe se zapalio u Prospekt parku u Bruklinu 2018. U prethodnom pismu, gospodin Bukel je aludirao na duhovne korene samospaljivanja u protestima, uključujući i Tibet.
„Štampa je tada govorila o samoubistvu, ali u suštini nije. To čak nije ni protest“, napisao je Tič Nat Han o monasima, dodajući da „zapaliti se u vatri znači dokazati da je ono što neko govori od najveće važnosti. Nema ništa bolnije od opekotina. Reći nešto dok doživljavate ovu vrstu bola znači reći to sa najvećom hrabrošću, iskrenošću, odlučnošću i iskrenošću.”
G. Bruce je na svojoj Facebook stranici skoro tri nedelje pre svog čina, nedavno uredio komentar iz 2021. – ispod svoje objave iz 2020. godine upozoravajući na „nepovratne“ klimatske promene – da uključi datum njegovog planiranog samospaljivanja požarom emoji. Očigledna objava njegovih planova bila je zakopana u vremenskoj liniji njegovog naloga.
Drugi postovi sa Facebook naloga gospodina Brucea koji se odnose na april 2020. kritikovali su „ratne profitere“, predsednika Donalda Džej Trampa i kolektivnu neaktivnost u suočavanju sa pogoršanjem klimatske krize. Takođe je pohvalio mladu klimatsku aktivistkinju Gretu Tunberg, citirao je dr Kinga, a tek u martu je govorio o „saosećanju“ ukrajinskih izbeglica.
Dr Kritee je rekla da je Bruce poslednji put komunicirao sa njom u poruci na Fejsbuku koju je poslao u januaru, u kojoj je pitao da li je videla njegov post o gospođi Tunberg. Dodala je da bi ona ili bilo koji drugi budistički učitelj u Bolderu znali za njegov plan da se zapali, odvratili bi ga od toga.
U Vašingtonu je bilo prethodnih slučajeva javnog samospaljivanja. Arnav Gupta se zapalio ispred Bele kuće 2019. godine, a kasnije je preminuo od zadobijenih povreda. Motiv u tom slučaju nikada nije utvrđen. Mohamed Alansi, F.B.I. rođen u Jemenu. doušnik, zapalio se ispred Bele kuće 2004. godine u znak protesta zbog postupanja vlade prema njemu, ali je preživeo. Norman R. Morrison, kveker, spalio se ispred Pentagona 1965. u znak protesta protiv rata u Vijetnamu.