U eksploziji preko noći u ilegalnom skladištu za preradu nafte u nigerijskoj državi Imo poginulo je 100 ljudi, saopštio je u subotu državni komesar za naftne resurse. Ilegalna rafinacija je trajni problem u oblasti zemlje koja je opterećena siromaštvom i nezaposlenošću.
„Požar se dogodio na ilegalnom mestu za skladištenje bunkera i pogodio je preko 100 ljudi koji su izgoreli do neprepoznatljivosti“, objavio je državni komesar za naftne resurse Gudlak Opija u subotu, prenosi nigerijski „Dejli post“. „Trenutno ne mogu da potvrdim broj preminulih jer su mnogi članovi porodice uklonili leševe mnogih drugih“, dodao je Opiah.
Komesar je rekao da je vlasnika rafinerije od tada proglasila poternica vlade države Imo, preko koje reka Niger teče do južne obale zemlje.
Država Imo zajedno sa susednim državama Rivers i Baielsa čini deltu reke Niger, gde napreduju ilegalne rafinerije. Naftu je prvi put ispumpao u Bajelsi 1955. godine od strane Šela, a od tada se uselila kolekcija multinacionalnih naftnih kompanija da izvuku crno zlato iz ogromne i močvarne delte.
Nafta iz regiona čini između 7% i 10% BDP-a zemlje, ali šteta nanesena ekosistemu delte je katastrofalna, a lokalno stanovništvo može decenijama čekati na restituciju. Shell-u je, na primer, naloženo da plati odštetu tek 2020. za masovno izlivanje nafte u državi Rivers koje se dogodilo 1970. godine.
Sa nezaposlenošću i siromaštvom koji su endemični u regionu, lokalno stanovništvo se često uključuje u naftovode naftnih kompanija i sami prerađuju proizvod. Ovaj proces, poznat kao „bunkiranje“, opasan je i ostavlja cevovode da nakon toga cure. Od prošle godine, ilegalno skladištenje goriva koštalo je Nigeriju 200.000 barela nafte dnevno, po ceni od 4,8 milijardi dolara godišnje sa naftom po cenama iz 2021.
Šel je 2015. godine tvrdio da je ilegalno skladištenje goriva odgovorno za 85% nafte koja se te godine izlila iz njegovih cevi u Nigeriji.