Nakon 2015. rupa u sankcijama EU za zabranu isporuke oružja Ruskoj Federaciji omogućila je zemljama da nastave da ga isporuku, a to su najviše koristile Francuska i Nemačka.
To se navodi u podacima Istraživačke Evrope, koje je analizirao Jaroslav Pilipenko, specijalista za javne nabavke programa inovativnih projekata Transparensi internešenela Ukrajina.
Dakle, Francuska je u periodu 2015-2020 isporučila Rusiji najviše naoružanja, u vrednosti od 152 miliona evra. Ukupno gledano, francuski udeo u izvozu oružja EU u Rusiju iznosi 44%.
Francuski izvoz takođe uključuje termovizijske kamere za više od 1.000 ruskih tenkova, navigacione sisteme i infracrvene detektore za borbene avione i borbene helikoptere, navodi Disclose. Kremlj ga je kupio od Safrana i Talesa, čiji je glavni akcionar francuska država. Ova oprema se nalazi na bokovima ruskih tenkova, borbenih aviona i helikoptera koji se sada bore u Ukrajini.
Nemačka je u Rusku Federaciju izvezla vojnu opremu u vrednosti od 121,8 miliona evra (više od 35% evropskog izvoza naoružanja agresoru). U osnovi, reč je o brodovima za probijanje leda, puškama i vozilima „specijalne zaštite”.
Na trećem mestu liste izvoznika je Italija sa izvozom naoružanja od 22,5 miliona evra. Zemlja je potpisala svoj prvi veliki ugovor sa Ruskom Federacijom 2015. godine, kada je vlada dozvolila Iveku da proda kopnena vozila Ruskoj Federaciji za 25 miliona evra.
Austrija je takođe nastavila da godišnje izvozi u Rusiju vojnu opremu, glatkocevno oružje kalibra manjeg od 20 mm, automatsko oružje kalibra 12,7 mm i municiju, eksplozivne naprave i drugo naoružanje.
Bugarska je 2016. i 2018. godine potpisala dva ugovora za nabavku ratnih brodova, specijalne pomorske opreme, pribora u vrednosti od 16,5 miliona evra.
Nedavno je EU obnovila embargo na prodaju oružja Ruskoj Federaciji. Time su zatvorili rupu za prodaju oružja po starim ugovorima. Pod sankcijama je bila i roba dvostruke namene.