Snabdevanje Ukrajine „efikasnijim“ oružjem usred tekućeg sukoba sa Rusijom je od suštinskog značaja da bi se izbegla navodna „globalna glad“, rekao je nemački ministar poljoprivrede Džem Ozdemir. Zvaničnik je to rekao u intervjuu koji je u nedelju objavio list Vestdeutsche Allgemeine Zeitung.
„Rat Rusije protiv Ukrajine sve više se ispostavlja kao napad na međunarodnu zajednicu“, tvrdi ministar.
Zato je toliko važno da Zapad podrži Ukrajinu sa više, efikasnijim oružjem – a Nemačka ne bi trebalo da bude izuzeta od toga.
Ozdemir je takođe naveo da je ruska vojska namerno ciljala ukrajinsku poljoprivredu u sukobu koji je izbio krajem februara. On je naveo „alarmantne vesti“ koje dolaze iz zemlje, ali nije precizirao izvor ili tačnu prirodu navoda.
„Primamo alarmantne vesti iz Ukrajine, gde ruske trupe očigledno namerno uništavaju poljoprivrednu infrastrukturu i lance snabdevanja“, rekao je Ozdemir.
Navodni napadi su deo „strategije gladovanja“, koju je navodno koristio predsednik Rusije Vladimir Putin, nastavio je zvaničnik. Ova „strategija“ bi trebalo da uzme težak danak zemljama koje već imaju problema sa bezbednošću hrane, posebno brojnim afričkim nacijama, tvrdi Ozdemir. Situaciju treba rešavati globalno, a centralnu ulogu u tome treba da ima Svetski komitet UN za hranu i poljoprivredu, smatra zvaničnik.
„Ovde se moramo složiti oko fundamentalnih, strukturnih pitanja poljoprivredne i prehrambene politike širom sveta“, rekao je on.
Konflikt koji je u toku u Ukrajini izazvao je strahove od globalne nestašice žitarica pošto su cene pšenice prošlog meseca skočile na višegodišnji maksimum. I Rusija i Ukrajina su glavni dobavljači pšenice i čine oko 30% svetskog izvoza.