Tri kineska astronauta vratila su se u subotu na Zemlju nakon 183 dana u svemiru, izvestila je državna televizija, završivši do sada najdužu svemirsku misiju u zemlji sa posadom.
Astronauti su sleteli devet sati nakon što su napustili ključni modul prve kineske svemirske stanice.
Dok su bili u orbiti, astronauti misije Šendžou-13 preuzeli su ručnu kontrolu u modulu stambenih prostorija Tianhe za ono što su državni mediji nazvali „eksperimentom pristajanja“ sa teretnom svemirskom letelicom Tianzhou-2.
Nakon lansiranja u oktobru, astronauti – Zhai Zhigang, Ie Guangfu i ženski član posade Vang Iaping – proveli su 183 dana u svemiru, završivši petu od 11 misija potrebnih da se svemirska stanica završi do kraja godine.
Spasilački radnici iznose kineskog astronauta Džai Žiganga iz povratne kapsule nakon što su se tri astronauta vratila na zemlju nakon svemirske misije Šendžou-13 kako bi završili izgradnju svemirske stanice, na mestu sletanja Dongfeng u autonomnom regionu Unutrašnja Mongolija, Kina 16. aprila 2022. China Daili preko REUTERS-a
Šendžou-13 je bila druga od četiri planirane misije sa posadom za završetak izgradnje svemirske stanice, koja je počela prošlog aprila. Šendžou-12 se vratio na Zemlju u septembru.
Naredne dve kineske misije biće Tianzhou-4, teretna svemirska letelica, a misija Šendžou-14 od tri osobe, rekao je Šao Limin, zamenik tehnološkog menadžera Sistema svemirskih brodova sa posadom, citiraju državni mediji.
Zabranjena od strane Sjedinjenih Država da učestvuje u Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti, Kina je provela prošlu deceniju razvijajući tehnologije za izgradnju sopstvene svemirske stanice, jedine na svetu osim ISS.
Kina, koja ima za cilj da postane svemirska sila do 2030. godine, uspešno je lansirala sonde za istraživanje Marsa i postala prva zemlja koja je spustila svemirski brod na drugu stranu Meseca.