Sina Estavi, kripto preduzetnik iz Malezije, bori se da proda NFT (nezamenljivi token) prvog tvita osnivača Tvitera Džeka Dorsija nakon što je prošle godine potrošio 2,9 miliona dolara da ga kupi.
Tada je Estavi dobio takozvana digitalna prava i metapodatke prve poruke na svetu objavljene na Tviteru, uključujući informacije o vremenu kada je objavljena i tekstualni sadržaj. Tvit je i dalje dostupan svima da ga vide potpuno besplatno.
Međutim, Estavi veruje da je NFT ovog istorijskog tvita neprocenjiv i da se može uporediti sa klasičnim remek-delom kao što je slika Leonarda Da Vinčija.
„Mislim da će godinama kasnije ljudi shvatiti pravu vrednost ovog tvita, poput slike Mona Lize“, rekao je Estavi u martu 2021, kada je kupio.
Ove nedelje, Estavi je stavio NFT na aukciju na popularnom OpenSea digitalnom tržištu, nadajući se da će za njega dobiti neverovatnih 48 miliona dolara, navodi CoinDesk, vodeći analitičar kripto vesti. Preduzetnik je najavio prodaju na Tviteru i rekao da namerava da donira polovinu te sume, „25 miliona dolara ili više“, dobrotvornoj organizaciji GiveDirectli.
Međutim, čini se da je Estavi drastično precenio svoju „investiciju“, s obzirom da je od petka najviša ponuda koju je dobio za token bila samo 4,2 ETH, što je samo oko 12.662 dolara – daleko od onoga što je mislio da bi mogao da dobije.
Estavi je rekao za CoinDesk i Bi-Bi-Si da, iako je rok koji je odredio za aukciju prošao, on i dalje misli da bi mogao prihvatiti „dobru ponudu“ ili jednostavno na kraju nikada neće prodati NFT.
„Mislim da je vrednost ovog NFT-a daleko veća nego što možete da zamislite i ko god želi da ga kupi mora da bude dostojan“, rekao je on za Bi-Bi-Si, dodajući da misli da bi „neko poput Elona Maska mogao da zasluži ovaj NFT“.
NFT-ovi, ili tokeni koji se ne mogu zameniti, su u suštini jedinstveni sertifikati koji deklarišu vlasništvo nad digitalnom imovinom na vebu kao što su slike, video snimci, muzički fajlovi, sredstva igara ili čak tvitovi. Vrednost NFT-a proizilazi isključivo iz toga koliko njegovi kreatori smatraju da vredi i koliko je visoko cenjen u zajednici.
Treba napomenuti da NFT zapravo ne daju nikakva zakonska prava svojim vlasnicima, a većinu vremena digitalna imovina ostaje dostupna svima na internetu da ih vidi, deli, pa čak i preuzima i duplira, što je navelo mnoge analitičare da dovode u pitanje legitimnost i sigurnost celog koncepta.
Ali uprkos senci svega toga, tržište NFT-a je eksplodiralo otkako se pojavilo: ukupan obim prodaje NFT-a dostigao je 25 milijardi dolara tokom protekle godine dok su umetnici, investitori i preduzetnici pokušavali da iskoriste ono što može biti unosna šema.
Međutim, čini se da hajp počinje da jenjava. Prodaja NFT-a na OpenSea-u pala je za 50% u samo nekoliko meseci, sa skoro 5 milijardi dolara u januaru na 2,5 milijardi dolara u martu, pošto vlasnici NFT-a počinju da traže nove načine da iskoriste svoju imovinu.